» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Hajdin Sejdia pėr Ndryshimet nė Karrierė

Mesazh nga Munadin prej Mon 28 Mar 2016, 15:31

Hajdin Sejdia shpesh pranon se ndryshimi nė karrierė shpesh ėshtė e mirėpritur mė shumė se disa herė tė tjera gjatė viteve tė punės. Kjo ėshtė normale. Ju mund tė mėsoni se si tė ndryshoni karrierėn dhe tė ulni stresin e punės, me anė tė tė bėrit tė testit tė karrierės.
Testi i karrierės do tė listojė mundėsitė e karrierės qė ju keni aftėsi pėr to dhe do tė pėrshtaten me ato sugjerime karriere tė cilat personaliteti juaj ėshtė mė i njohur me to.
Nėse ju do ta njihnit veten tuaj mė mirė nėpėrmjet bėrjes sė testeve tė karrierės dhe personalitetit, ajo do tė na tregonte mundėsinė e zgjedhjes sė karrierės gabuar. Kjo ėshtė njė pjesė e eksplorimit tė karrierės tuaj, e cila na tregon se ēfarė gjėrash na pėlqejnė dhe nuk na pėlqejnė tė bėjmė nė njė punė.
Njė vetėvlerėsim i karrierės nėpėrmjet marrjes sė vlerėsimit tė karrierės, aftėsisė dhe testeve personale, mund tė ju drejtoje drejt njė udhėtimi tė kėrkimit mbi karrierėn.
Pėrveē kėsaj, Hajdin Sejdia shton se ndryshimi i karrierės mund tė shkaktojnė shumė ndjenja tė reja stresuese dhe ankth. Duhet tė dini se nuk jeni i vetėm nė kėrkim tė karrierės tuaj, tė tjerėt kanė udhėtuar nė kėtė rrugė tė njėjtė. Kalimi nėpėr hapat e pėrfshirė nė zbulimin e asaj qė kėrkon pėr tė bėrė si njė ndryshim karriere, tė ēon drejt stresit pėr njė kohė. Pyesja veten se ēfarė unė do tė bėj kur tė dal nė pension?! Ėshtė e frikshme. Kam nevojė pėr njė udhėzues nė ndryshimin e karrierės, kur unė isha duke filluar udhėtimin tim tė eksplorimit nė karrierės sė re, por u bė udhėzues im nė fakt.

Unė e dija qė kisha nevojė pėr mė shumė tė ardhura se sa pension qė mė takonte, dhe unė kisha bėrė nė thelb vetėm njė lloj pune pėr mė shumė se 35 vjet tė karrierės time. Ne tė gjithė jemi krijesa tė zakonshėm, qė dėshirojnė tė jetojnė nė mėnyrė tė sigurt dhe duke punuar brenda kufijve tė rehatisė. Ndryshimi dhe frika nga e panjohur mund tė na sjelli nė mendje shqetėsime dhe stres. Pra, si mund tė merremi me tė gjitha kėto ndjenja e frikė nė lidhje me dimensionin e panjohur tė ndryshimit tė karrierės?
avatar
Munadin

Shteti : Shqiperi
Postime : 1
Kyējet nė forum : 2001
Regjistruar mė : 28/03/2016

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi