» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

18 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 18 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kujdes nga Viber - mbledh tė dhėnat nga telefonat tuaj (Video)

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Kujdes nga Viber - mbledh tė dhėnat nga telefonat tuaj (Video)

Mesazh nga Naki prej Mon 29 Feb 2016, 22:28


Mentor Hoxhaj, mbikėqyrės shtetėror nė Agjencinė pėr Mbrojtjen e tė Dhėnave Personale, sonte nė emisionin Puls tė KTV-sė publikoi tė dhėna pėr tė cilat tha se qytetarėt duhet tė kenė kujdes pėr sa i pėrket komunikimit elektronik.
Sipas Hoxhajt, sfida kryesore ėshtė siguria e materialit tė “pėrgjimit” tė grumbulluar nga ana e prokurorit tė rastit.
Tutje Hoxhaj tha se aplikacioni i komunikimeve online, Viber, i grumbullon komplet tė dhėnat qė i keni nė telefon.
“Viber i merr komplet ēdo gjė qė keni nė telefon, i thithė komplet tė dhėnat, tė gjitha kontaktet dhe tė dhėnat brenda telefonave tė menēur nė serverėt e tij qė nuk dihet ku janė. Fotot qė i keni nė telefon dhe komplet fotot e miqve tuaj ruhen, pra duhet tė keni kujdes me Viber. Kurse Whats App ėshtė pronė e Facebook dhe ofron siguri maksimale. Facebook nuk pėrgjohet dhe nuk ka qasje, ėshtė e bllokuar. Nuk ju kisha rekomanduar shikuesve tė pėrdorin aplikacion tė cilit nuk i dihet prejardhja pasi qė rrezikshmėria ėshtė mė e madhe”, theksoi Hoxhaj.
Mbikėqyrėsi shtetėror nė Agjencinė pėr Mbrojtjen e tė Dhėnave Personale, Mentor Hoxhaj, bėri me dije se ka bėrė njė hulumtim nė lidhje me vendosjen e Viber-it dhe thotė se ka zbuluar se ky aplikacion bazėn e ka nė njė zyrė postare kurse pėr sa i pėrket pėrmbajtjes, ato thotė se ruhen pėr dy vjet.
Ndėrkaq, pėr sa i pėrket ēėshtjes sė SMS-ėve nga operatorėt e telefonisė mobile nė vend, Hoxhaj tha se asnjė prej tyre nuk ruhet sepse ligji e ndalon njė gjė tė tillė.
“Asnjė SMS i telefonisė mobile nuk ruhet nė pajisje tė operatorėve. Me ligj ėshtė e ndaluar. Mė parė janė ruajtur, ndėrsa tash jo”, theksoi ai.
Duke folur pėr tė dhėnat e qytetarėve tė cilat mblidhen nga institucionet private dhe publike, “mblidhen nė pajtim mė ligjin dhe duhet tė ruhen sigurt si bankė, spitale, MPB, etj.”.
Ēėshtja e sulmeve kibernetike, Hoxhaj tha se ėshtė e ēėshtje e rrezikshme, sidomos pėr institucionet, ndėrsa potencoi se kėto sulme shpeshherė kompanitė edhe i fshehin nga publiku. Ai bėri me dije se nė Kosovė ka edhe kredit kartela tė thyera tė cilat theksoi se shumė lehtė mund tė shpėrndahen.
“Kemi njė rast ku njė institucion privat i ka humbur 11 mijė personave tė dhėnat personale kompletė”, theksoi Hoxhaj.
Hoxhaj foli edhe pėr databazat e institucioneve tė drejtėsisė duke pėrmendur njė rast kur “njė person ėshtė arrestuar, e ka kryer burgun kurse ende figuron i kėrkuar nė databazėn e policisė”, ndėrsa shtoi se Agjencia Kosovare e Inteligjencės dhe Policia kanė kapacitete pėr pėrgjime.
Sa i pėrket vendosjes sė kamerave nė hapėsira publike, Hoxhaj tha se kėtė tė drejtė e ka vetėm Policia e Kosovės dhe Komuna pėrkatėse, kurse pėr kamerat brenda lokaleve, ai tha se pronarėt nuk guxojnė tė vendosin nė atė pozitė ku shihet punėtori a po punon, por vetėm hyrjet kryesore pėr ēėshtje tė sigurisė.
Ndėrsa pėr ndėrtimet e larta, Hoxhaj tha se duhet tė jepet pėlqimi i 70% tė banorėve pėr vendosjen e kamerave pėr vėzhgim.
“Pra ēdo kamerė qė vendoset pa nėnshkrime, ose vendoset nė hapėsira publike, dėnimet janė deri nė 8 mijė euro”, potencoi Mbikėqyrėsi shtetėror nė Agjencinė pėr Mbrojtjen e tė Dhėnave Personale, Mentor Hoxhaj.
Burimi |Gazeta Express|

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18727
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi