» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Zbulohet anija me florinj

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Zbulohet anija me florinj

Mesazh nga ballboy_network prej Fri 11 Dec 2015, 23:23

Pjesėt e anijes spanjolle “San Jose” qė ėshtė fundosur para 300 viteve rrugės nga Evropa drejt Amerikės janė gjetur nė Karaibe sė bashku me pasurinė.
Galioni “San Jose” ishte e flotės spanjolle e cila lundronte drejt Amerikės e mbushur me sende prej ari, smerald dhe gurė tjerė tė ēmuar. Ėshtė fundosur nė vitin 1708 nė detin e Karaibeve gjatė betejės me anijet britanike, ndėrsa ekipi i ekspertėve ndėrkombėtarė, flotės kolumbiane dhe instituti arkeologjik kolumbian rrėnojat i gjetėn javėn e shkuar nė afėrsi tė ishullit Baru. 

Sipas tė dhėnave, 600 persona humbėn jetėn gjatė fundosjes sė anijes tė cilėn e goditi anija britanike.

Se ky galion ėshtė gjetur me tė gjitha mallrat, nga ari, paratė, argjendi, smeraldi, stolitė, konfirmoi edhe presidenti i Kolumbisė, Juan Manuel Santos. Sipas tij, pasuria e gjetur vlen tė paktėn 662 milionė paundė, ndėrsa sipas disa vlerėsimeve tjera bėhet fjalė pėr madje edhe nė miliarda.
“Lajm i madh! E kemi gjetur “San Jose”! Pa dyshim, e kemi gjetur, 307 vite qė kur ėshtė fundosur”, shkroi Santos nė profilin e tij nė Twitter duke shtuar se ky zbulim ndoshta ėshtė edhe gjetja mė e madhe e trashėgimisė nėnujore nė historinė njerėzore.
Ky zbulim, siē shkruan “The Guardian” shkaktoi spekulime se bėhet fjalė pėr zbulimin mė tė ēmueshėm tė gjetur ndonjėherė nė fundin e detit.

Pronėsia e pasurisė ishte kontest shumėvjeēarė gjyqėsorė. Nė vitin 1981 kompania amerikane pėr kėrkim tė oqeaneve "Sea Search Armada" bėri tė ditur se ajo lokalizoi galionin nė vendin ku ėshtė fundosur. Qeveria amerikane mė vonė premtoi se nėse eventualisht e gjen pasurinė, do t’ia jap Kolumbisė, gjė qė e mbėshteti Gjykata amerikane nė vitin 2011.

Presidenti i Kolumbisė bėri tė ditur se galioni do tė shėrbejė si muze ku do tė vendoset e gjitha pėrbėrja e saj, nga ari, paratė, argjendi, smeraldi, dhe gurėt tjerė tė ēmuar.
avatar
ballboy_network
Forum Designer

Shteti : Kosovė
Postime : 19
Kyējet nė forum : 9911
Regjistruar mė : 16/01/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi