» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Disa kėshilla pėr kafshėt !

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Disa kėshilla pėr kafshėt !

Mesazh nga Albanian_Girl prej Wed 04 Nov 2015, 00:42

Macet kanė instikt vrasės
Hulumtimi i kryer nga Universiteti i Edinburgut pohon se macet kanė tipare tė ngjashme tė personalitetit me grabitqarėt e mėdhenj.
Studimi gjithashtu pohon se macet pavarėsisht qė duken bukur dhe janė tė pastra, fuqia e shikimit nė sytė e tyre ėshtė ndoshta instikti i tyre vrasės.
Hulumtuesit nga Universiteti i Edinburgut kanė hulumtuar tipare tė karakterit tė pesė maceve shtėpiake dhe kanė krahasuar sjelljet e tyre me macet e egra qė janė tė mėdha si luanėt.
Studimi gjeti se racat e ndryshme kishin tė njėjtat karakteristika tė forta nė lidhje me dominimin.
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 11354
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa kėshilla pėr kafshėt !

Mesazh nga Albanian_Girl prej Wed 04 Nov 2015, 00:44

Disa fakte interesante qė nuk i dinit pėr macet
Nėse ju mendoni se dini ēdo gjė rreth maceve, do ta zbulojmė sė bashku nė qoftė se keni tė drejtė.
Sa nga kėto gjėra janė njė mister pėr ju? Le ta zbulojmė.
A e dini se tė gjitha macet kanė sy tė kaltėr kur lindin? Disa mbajnė kėtė ngjyrė, ndėrsa tė tjerat e ndryshojnė nga java e dymbėdhjetė tė jetės.

Njė tjetėr tipar i tyre ka tė bėjė me gėzofin: Nėse ėshtė me 3 ngjyra duhet tė zgjidhni njė emėr nė gjininė femėrore, sepse gėzofi nė tri ngjyra, ėshtė njė tipar qė ėshtė gjetur vetėm nė macet.
Thuaj mace dhe kujto mbajtjen e ekuilibrit. Sa herė jemi habitur se si macja ėshtė nė gjendje pėr tė lėvizur nė hapėsira shumė tė ngushta dhe pėr tė kalibruar pothuajse gjithmonė hedhje tė pėrsosur? Arsyeja pėr kėtė kapacitet tė madh qėndron tek mustaqet.
Mustaqet, janė nė fakt njė mjet i rėndėsishėm me tė cilin macet mbledh informacione tė rėndėsishme pėr tė kapur praninė e pengesave dhe pėr tė kuptuar format dhe cilėsitė, pa i prekur ato.
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 11354
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa kėshilla pėr kafshėt !

Mesazh nga Albanian_Girl prej Wed 04 Nov 2015, 00:45

Njiheni motin nėpėrmjet reagimeve tė gjallesave
Shumė kafshė kanė reagime tė ndryshime pėr ndryshime tė motit
Kur dallėndyshja fluturon ulėt, paralajmėron kohė tė keqe. Nėse fluturon duke bėrė ulje-ngritje, atėherė furtuna po afron.
Kur harabelat mblidhen grumbull nė tokė dhe shpupuriten nė pluhur, pritet kohė me shi.
Para shiut, bletėt qėndrojnė nė zgjua dhe gumėzhijnė, milingonat mbyllin me shpejtėsi hyrjen e folesė, ndėrsa mizat futen nė shtėpitė e njerėzve. Sa mė tė larta janė pirgjet e dheut qė milingonat hapin nė vjeshtė, aq mė i ashpėr ėshtė dimri.
Qeni, para se tė nisė shiu, gėrmon tokėn fort me thonj. Kur ndien se do tė bėjė mot i ftohtė, ai shtrihet pėrmbys dhe pėrpara kohės sė nxehtė, ai shtrihet nė shpinė.
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 11354
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa kėshilla pėr kafshėt !

Mesazh nga Albanian_Girl prej Wed 04 Nov 2015, 00:46

Qentė, megjithatė, i dallojnė ngjyrat
Ekziston mendimi i zakonshėm i etabluar (si duket i gabuar) qė qentė shohin vetėm bardhė-e-zi dhe qė pėrdorin nivelet e ndryshme tė dritės pėr tė identifikuar konturat e objekteve. Shkencėtarėt rus kanė dėshmuar qė qentė jo vetėm qė shohin ngjyrat e caktuara, por edhe qė e pėrdorin atė spektėr pėr tė dalluar objektet.
Mė herėt trajnerėt e qenve kanė shmangur pėrdorimin e objekteve tė ngjyrosura. Megjithatė, hulumtimet e reja tani mund tė avancojnė trajnimin e qenve dhe atė se ēfarė mund tė mėsojnė.
Ekipi i hulumtuesve nga laboratori pėr veprim senzorik nė Akademinė ruse tė shkencave ka testuar shqisėn e shikimit tė tetė qenve tė madhėsive dhe racave tė ndryshme. Synimi ka qenė qė ta zgjerojnė hulumtimin e vitit tė kaluar nė Universitetin nė Washington, nė tė cilin shkencėtari Jay Neitz ka kryer eksperimentet nė qentė pėr tė vėrtetuar nėse mund tė shohin apo jo ngjyrat.
Kishte zbuluar qė derisa sytė njerėzor kanė tre "kone" tė cilat detektojnė ngjyrėn dhe mund tė dallojnė tė kuqen, tė kaltrėn, gjelbrėn dhe ngjyrėn ew verdhė tė ēelėt, qentė kanė vetėm dy, ēka do tė thotė qė mund tė dallojnė tė kaltrėn dhe tė verdhėn, por jo tė kuqen dhe tė gjelbrėn.
Shkencėtarėt rus kanė ngjyrosur katėr fleta letre nė ngjyrat e ndryshme: tė verdhė tė mbyllėt dhe ēelėt dhe tė kaltėr tė mbyllėt dhe ēelėt. Nuancat e mbyllėta dhe tė ēelėta janė pėrdorur pėr t'u testuar teoria qė qentė tė pėrdorin nivelin e dritės pėr tė dalluar objektet.
U deshėn vetėm tri testime qė qentė tė mėsojnė se pas cilės ngjyrė gjendet kutia me ushqim, transmeton Koha.net. Gjashtė prej tetė qenve kanė zgjedhur ngjyrėn e duhur me saktėsi prej 90 deri 100 pėr qind.
“Kemi dėshmuar qė tetė qentė e patrajnuar kanė reaguar shumė mė mirė kur pėrveē nivelit tė dritės u janė ofruar informatat edhe pėr ngjyrėn. Rezultatet tona tregojnė qė nėn kushtet normale tė dritės informata pėr ngjyrėn mund tė jetė dominuese edhe pėr kafshėt tė cilat kanė vetėm dy lloje spektrale tė fotoreceptorėve”, kanė deklaruar shkencėtarėt. /Telegrafi/
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 11354
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa kėshilla pėr kafshėt !

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi