» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Tre Budallenjtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Tre Budallenjtė

Mesazh nga Ali prej Sun 25 Oct 2015, 01:32

Njė herė lepuri, dhe ju e dini se, midis bishave, ai shquhet pėr menēuri, qėndronte nėn pemė, duke menduar pėr jetėn.
-Bota ėshtė plot rreziqe. Rreziku tė ndjek nė ēdo hap, -fliste me vete. Sė pari, mund tė ndodhė ndonjė fatkeqėsi e madhe, pėr shembull, njė tėrmet ose tufan dhe tė shembet ēdo gjė. Sė dyti, gjithė kohėn tė frikėson uria, se ushqimet e mbledhura dhe uji mund tė mbarohen. Dhe, sė fundi, nė ēdo ēast mund tė tė sulmojnė hajdutėt…
Lepuri u kujtua pėr njė farė takimi tė rėndėsishėm dhe ua mbathi kėmbėve.
Lepuri as nuk dyshoi se tre banorė tė xhunglės e dėgjuan dhe u trėmbėn pėr vdekje. Kėta ishin ēibisi*, krimbi i tokės, dhe majmuni.
Ēibisi mendoi pėr fatkeqėsinė e madhe dhe, i pėrlotur foli:
-Po nė qoftė se qielli bie papritur mbi mua kur jam duke fjetur:! Nėse bie ditėn, ėshtė mė mirė, unė mund tė fluturoj mė tej. Nėse bie natėn, kur jam nė gjumė, ka pėr tė mė bėrė petė.
Krimbi i tokės, i trembur se mos ngordhte urie tha:
-O, nėse ushqimet e tokės do tė shkatėrrohen, ēfarė do tė ha unė? Atėherė do tė ngordh, do tė ngordh!…
Kurse majmunit i vajti mendja menjėherė te hajdutėt dhe me lotė nė sy tha:
-Mė shumė se ēdo gjė nė botė unė ēmoj tokėn. Po natėn mua mė duhet ta lė atė, ngaqė jam mėsuar tė fle nė pemė. Po tė vijnė hajdutėt dhe tė vjedhin tokėn, kur tė jem nė gjumė?
Nga ajo kohė ēibisi fle gjithmonė nė shpinė, me putėrzat e tij tė ngritura pėrpjetė, nė mėnyrė qė tė mbajė qiellin, po tė bjerė. Krimbi i tokės nxjerr ēdo gjė qė ha, pėr tė mos u paksuar ushqimi i tokės. Kurse majmuni zbet ēdo natė tri herė nga pema pėr tė parė tokėn dhe pėr t’u bindur se hajdutėt nuk e kanė vjedhur.
avatar
Ali

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 29
Kyējet nė forum : 11121
Regjistruar mė : 17/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi