» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

14 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 14 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kadri Kastrati

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Kadri Kastrati

Mesazh nga Dardania prej Wed 08 Jul 2015, 16:57

Kadri Kastrati Gjenerallejtėnant, ka lindur mė 15 mars 1960 nė fshatin Katunishtė ish-Velikorekė, Komuna e Podujevės. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje, ndėrsa shkollėn e mesme ushtarake nė Split, Republika e Kroacisė, nė vitin 1981. Fakultetin e Mbrojtjes sė Pėrgjithshme Popullore e ka pėrfunduar nė vitin 1987 nė Sarajevė, Republika e Bosnjės dhe Hercegovinės. Nė vitin 2012 diplomon dhe merr titullin magjistėr nė lėmin e sigurisė, mė saktėsisht nė “Menaxhimin e katastrofave nė Republikėn e Kosovės dhe rajon”.

Gjenerallejtėnant Kadri Kastrati ėshtė oficer i karrierės dhe ka punuar nė detyra tė ndryshme. Nė vitet 1998 – 1999, gjatė luftės, ka qenė Zėvendėskomandant nė Zonėn Operative tė Llapit (ZOLL). Nė vitin 1999, emėrohet Shef i Departamentit tė Logjistikės nė Shtabin e Pėrgjithshėm tė Trupave Mbrojtėse tė Kosovės (TMK). Kėtė detyrė e kryen deri nė vitin 2002, kur edhe emėrohet Komandant i Zonės sė IV-tė nė Mitrovicė. Nga 2004 e deri mė 2006, ai kryen detyrėn e Shefit tė Departamentit tė Operacioneve dhe Trajnimeve nė TMK. Nė dy vitet nė vazhdim, mė saktėsisht 2006 – 2008, ka kryer detyrėn e Kėshilltarit Special tė Koordinatorit tė TMK-sė. Me themelimin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (FSK) nė vitin 2009, emėrohet Drejtor i Drejtorisė sė Operacioneve (DO) nė FSK. Ndėrsa, mė 22 nėntor 2011, me vendim tė Presidentes sė Republikės sė Kosovės, ėshtė emėruar Komandant i FSK-sė. Pėrfundimisht, mė 23 janar 2012, gradohet (avancohet) nė gradėn Gjenerallejtėnant.

Gjenerallejtėnant Kadri Kastrati ka marrė pjesė nė shumė seminare dhe trajnime nė fushėn e sigurisė dhe mbrojtjes, ndėr tė cilat veēojmė: trajnime me temėn bosht “Globalizimi dhe siguria pėr tė ardhmen, si dhe “Ndėrtimi i institucioneve tė sigurisė nė vendet pas-konfliktit” nė Qendrėn Marshall nė Republikėn e Gjermanisė (Qendra Evropiane pėr Studime tė Sigurisė). Nė Akademinė Diplomatike Shqiptare, Tiranė, nė fushėn e “Menaxhimit tė sigurisė nė diplomaci”, “Aspekti ligjor nė luftimin e terrorizmit”, dhe “Luftimi i terrorizimit dhe sfidat nė Evropėn Juglindore”. Gjithashtu, ka pėrfunduar Shkollimin pėr Integrime Evropiane nė Prishtinė.

Gjenerallejtėnant Kadri Kastrati nė korrik tė vitit 2012 merr mirėnjohjen mė tė lartė nga shteti slloven, “Medaljen pėr bashkėpunim ndėrkombėtar tė gradės sė parė”, nga Ministri i Mbrojtjes sė Sllovenisė.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10826
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi