» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Bullaj (Marec) 21 Prill 1999

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Bullaj (Marec) 21 Prill 1999

Mesazh nga Dardania prej Wed 08 Jul 2015, 16:49

Rėnia heroike e dėshmorėve Isa Kastrati, Sokol Sopi dhe Afrim Vitia

Nė njėrėn nga ofensivat me 18 prill 1999 nė Gollap nė pėrleshje me forcat ushtarake e policore armike, ndeshen me Brigadėn 153 tė UĒK-sė, Brigada udhėhiqej nga Komandant Adem Shehu nga Shqipėria dhe krahu i djathtė i tij komandanti pėr moral dhe politikė i shėndritshmi Isa Kastrati.

Nė vije tė parė me shumė shokė bashkėluftėtarė ishte edhe Isė Kelmendi, pak me larg edhe Sokol Sopi, Afrim Vitia e shumė bashkėluftėtarė tė tjerė, Isė Kelmendi lidhur me betejėn nė fjalė thotė :

"Dy ditė luftuam pa ndėrprerė me Isa Kastratin dhe bashkėluftėtarėt e tjerė nė vijėn e pare tė frontit por tė madhit Isa Kastratit as qerpiku i syrit s’i luante e me njė heroizėm te pashoq qėndroj si njė burrė qė nuk dinte kurrė mpapa tė shkonte, zėri dhe fjala i kumbonin deri nė qiell bashkė me krismat, morali i tij i pazėvendėsueshėm dhe tregonte kjartė se Liria e Kosovės kishte marrė rrugėn qė Isa Kastrati e kishte kėrkuar plot njė jetė".

Nė mbrėmjen e sė martės sė 20 prillit 1999, nė frontin e Vitisė nė Marec u plagosėn rėndė Sokol Sopi e Afrim Vitia, me njė urgjencė u tėrhoqėn nga vija e frontit dhe u sollėn nė shtėpinė e Bajram Vitisė, tė nesėrmen nė mėngjesin e tė mėrkurės me 21 prill 1999 nėn breshėrinė e fuqishme tė granatave ēetnike i tėrhjek Isa Kastrati dy tė plagosurit nė spitalin e improvizuar tė "Skifterave”nė Zllash, ishin nėn pėrkujdesje tė Doktoreshės Teuta Hadri deri nė orėt e pasditės por nė mungesė tė mjeteve Doktoresha nuk mundi tė bėnte mė shumė dhe pėr tė shpėtuar ata duhej dėrguar nė Llap nė spital ushtarak.

Mblodhi fuqinė dhe lėshon zėrin nėn dhimbjen e hidhur tė plagėve Sokol Sopi: vetėm me Bacėn Isė do ta mirrja kėtė rrugė, kėshtu shprehet edhe Afrim Vitia duke iu drejtuar Isa Kastratit me njė buzėqeshje: "Do tė na dėrgosh baca Isė ?"

“Ėshtė fjalė kjo Sokol” sikur me nguti ia kthen Isa,
“Qysh mos t’i qoj Baca trimat e vet...
Pėr ju do tja mėsyja madje edhe vet zjarrit vetėm e vetėm mos tė harroni se shpejt do tė ju mbyllen plagėt e tevona do tė ktheheni e do e largojmė kėtė bishė sllave nga ēdo pllėmbė e Kosovės sonė, na pret edhe dasma e Afrimit ku baca Isė do tė kėrcej nė valle nga toka nė qiell, e shihni se si do tė vallėzoj Isė Kastrati ! A po Afrim ? Por ti je mė i vogėl, njėherė do ta martojmė Sokolin e ky besa ėshtė edhe vėlla i 6-tė motrave...
Ishin kta zėrat e krenarisė sė maleve tona dhe vendoset qė nė mbrėmje tė nisen pėr nė LLAP.

Me 21 prill 1999 (e mėrkurė) para mbrėmjes nisen dy (2) xhipa dhe njė kombi me ushtarė tė plagosur, nė xhipin qė e drejtonte Isa Kastrati ishin dy ushtarėt e plagosur Sokol Sopi dhe Afrim Vitia.

Gjatė udhėtimit dhe rrugės tejet tė dėmtuar si pasojė kombi ngelė nė baltė me ērast xhipi i dytė fillon tėrhekjen e tij, gjendja shėndetėsore e dy tė plagosurve Sokol Sopi dhe Afrimi Vitia po keqėsohej dhe Isa Kastrati vazhdon rrugėn dhe papritur bėhet njė ngatėrrim i rrugės nė njė kryqėzorė dhe se nė vend qė tė merrte drejtimin e Prapashticės, niset kah "bullajt" lagje nė Marec dhe si pasojė bie nė pritė tė forcave ushtarake ēetniko-serbe.

Pas alarmimit tė forcave armike me tė shtėna, Isa Kastrati ia del qė t’i nxjerr nga xhipi dy tė plagosurit dhe mė pastaj pėr tė vazhduar luftėn me forcat ēetnike.

Bazuar nė deklaratat e fshatarėve tė lagjės aty ishte bėrė luftė heroike dhe shumė e rreptė, luftė tejet e pabarabartė ngase Isa Kastrati ishte vetėm. Zhvillonte luftė ballore dhe nė afėrsi deri nė 10 m, nė saje tė gjurmeve, ishte dėshmija se kishin mbetur 5 policė tė vrarė.

Isa Kastrati bie heroikisht ndėrsa mė pastaj vriten edhe dy tė plagosurit, Afrim Vitia dhe Sokol Sopi, nga resistenca dhe humbjet qė bishat ēetnike psuan nė kėtė luftė me Isa Kastratin, sikur s’i besonin as armėve tė veta dhe nė trupin e pajetė tė Isės nė shenjė revolte dhe dėshpėrimi kishin shti breshėri plumbash ndėrkaq nė kokė ishte i goditur edhe me Kazmė. Ra pėr tė mos vdekur kurrė. Rrėnja e Isa Kastratit Sokol Sopit dhe Afrim Vitisė ishte humbje e madhe pėr UĒK-nė dhe mbarė Kosovėn.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10949
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi