» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

18 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 18 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Uji i Detit Lehtėson Alergjitė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Uji i Detit Lehtėson Alergjitė

Mesazh nga Dardania prej Thu 11 Jun 2015, 23:36Njė kruarje tė vazhdueshme nė pjesėn e pasme tė fytit, njė mori teshtimash tė pakontrollueshme dhe dhimbje tė mėdha koke, kėto janė vetėm disa nga simptomat e alergjive.

Kėto simptoma vijnė si shenjė paralajmėruese pėr miliona njerėz ēdo vit – qė do tė thotė se sezoni i alergjive ka filluar.

Kėtė vit ekspertėt parashikojnė se njė shtesė prej pesė milion njerėzve do tė vuajnė nga alergjitė pėr herė tė parė pėr shkak tė rritjes sė pėrhapjes sė kėsaj gjendje.

Dhe, sė bashku me 15 milion alergjikėt aktual, nuk do tė jenė nė gjendje qė tė kėnaqen nė temperaturat e nxehta me diell si bashkėmoshatarėt e tyre pa alergji.

Pėrderisa vera mirėpritet si njė lehtėsim pas njė dimri tė zymtė, pėr alergjikėt kjo stinė sjellė shumė vėshtirėsi dhe sprova.

Gjatė 15 vjetėve tė ardhshėm, problemet do tė pėrkeqėsohen pasi qė ekspertėt paralajmėrojnė se njė tjetėr grup prej 10 milion njerėzve do tė bien viktimė e alergjive.

Alergjia nga bari i thatė
28244FED00000578-3067578-image-a-1_1433406896049
Alergjia nga bari i thatė ėshtė i njohur gjithashtu edhe si rintiti alergjik sezonal. Kjo ėshtė njė gjendje e shkaktuar nga njė alergji ndaj polenit tė lėshuar nė ajėr nga pemėt, bimėt dhe kullosat. Simptomat variojnė nga kullimi i hundėve, ėnjtja e syve dhe pėrlotja e tyre, probleme mė serioze me frymėmarrje, tė njohur gjithashtu edhe si astma alergjike sezonale.

Pėrderisa muajt veror po afrohen, Dr. Rudneko thotė se alergjikėt duhet tė bėhen gati qė t’i sulmojnė alergjitė e tyre. Inovacione tė reja tė lidhura me ujin e detit mund tė ndihmojnė nė menaxhimin e simptomave.

Sipas tij, uji i detit mund tė ofrojė njė lehtėsim pėr kėto simptoma, transmeton Lajmi.net.

Uji i detit mund tė zvogėlojė sasinė e ilaēeve qė njė alergjik ka nevojė pėr tė kontrolluar simptomet e tij. Ai tha se uji i detit punon duke krijuar njė efekt tė padukshėm nė brendėsi tė hundės, dhe kėshtu parandalon dhe redukton kontaktet e alergjenėve me zgavrėn e hundės pėr tė siguruar pastrimin e pėrforcuar tė mukozės dhe simptomat e tjera alergjike.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10949
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi