» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Shpjegohet Misteri i Dritave nė Oqeanin Atlantik

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Shpjegohet Misteri i Dritave nė Oqeanin Atlantik

Mesazh nga Dardania prej Thu 11 Jun 2015, 22:16Nė Oqeanin Atlantik jo rrallė shihen drita misterioze qė janė fotografuar edhe nga sistemi satelitor NPP (National Polar-orbiting Partnership satelite). Ato, padyshim janė mbresėlėnėse por deri vonė askush nuk dinte tė shpjegonte prej nga vijnė e as ēka i shkakton.

Pėrkitazi me dritat oqeanike ka pasur shumė spekulime, madje disa kanė shkuar aq larg sa qė shpjegoheshin si rjedhoja tė “njė force elektrike tė gjeneruar nga krijesa misterioze nėnujore detare?”.

Megjithatė, ka shpjegime racionale, e ndėr to padyshim ėshtė edhe ai i NASA -sė.

“Dritat oqeanike, kėto spote tė vogla tė arta , tė dukshme nė oqeanin blu, nuk kanė tė bėjnė as me vendbanime njerėzore e as me zjarr ose puse gazi. Dritat, nė fakt janė dritat e anijeve tė shumta tė peshkimit dhe e anijeve. Nė orėt e natės barkat e anijet lėshojnė njė dritė e cila ėshtė e destinuar pėr peshkimin natėn tė njė lloji tė kallamarit (Argentinus ILLEX) . Ky kallamar lėviz nė det tė hapur dhe ėshtė shumė i kėrkuar nga peshkatarėt”, shpjegojnė nė NASA.

Peshkatarėt pėrdorin fenerėt ndonjėherė deri nė 300 kilovatė pėr tė zbuluar mė lehtė kallamarin. /infoglobi/

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10769
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi