» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Hani Kivi e Banane, Uleni Tensionin

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Hani Kivi e Banane, Uleni Tensionin

Mesazh nga Dardania prej Sat 06 Jun 2015, 23:10Shikoni pse duhet tė keni afėr rrush, tė hani rregullisht kivi, shalqi dhe pse banania ėshtė e mirė pėr tensionin tuaj tė gjakut.

- Rrushi: Shkencėtaret nga Qendra pėr hulumtim tė metabolizmit dhe arterosklerozės nė Louisville kanė zbuluar qė ngrėnia e rrushit tri herė nė ditė mund tė ulė lehtėsisht tensionin nė raport me llojet tjera tė ushqimit. “Studimi ynė tregon qė mė parė duhet tė zgjidhni rrush se sa ushqimet tjera si krekerėt apo biskotat e ēokollatės”, tha dr. Harold Bays.

- Kivi: Nėse konsumoni tre kivi nė ditė, do ta ulni tensionin e gjakut. Shkencėtarėt kanė zbuluar qė personat tė cilėt kanė ngrėnė kivi kanė pasur tension sistolik mė tė ulėt tė gjakut se ata tė cilėt kanė ngrėnė molla nė hulumtimin e njėjtė. Dihet qė kivi ėshtė i pasur me luteinė, ēka do tė thotė qė ka veēori antioksidative, shkruan Zėri.

- Bananet: Studimi i publikuar kohė mė parė nė revistėn “Hypertension” ka vėrtetuar qė shumė mė mirė ėshtė tė ulet tensioni i gjakut me ndihmėn e ushqimit i cili pėrmban kalium (bananet) se sa vetėm me shtesat e kaliumit. Shkencėtarėt nga Fakulteti i Mjekėsisė “St. George Medical” nė Londėr kanė zbuluar qė njerėzit tė cilėt kanė konsumuar citrat tė kaliumit, i cili nė mėnyrė natyrale gjendet nė ushqim, kanė pasur efektin e njėjtė tė uljes sė tensionit tė gjakut si edhe personat qė kanė konsumuar klorid kaliumi, i cili ėshtė nė dispozicion vetėm nė formė tė shtesave.
- Shalqiri: Shalqiri nuk ėshtė vetėm pemė freskuese, por pėrmban edhe shumė materie tė rėndėsishme ushqyese, duke pėrfshirė fibrat, likopenet, vitaminėn A dhe kaliumin. Njė lloj i aminoacideve qė i pėrmban shalqini ka efektin e uljes sė tensionit, shkruan nė studimin e Universitetit nė Floridė. /Zėri/

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10769
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi