» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Si Ndikon Stresi nė Lėkurė?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Si Ndikon Stresi nė Lėkurė?

Mesazh nga Dardania prej Sat 06 Jun 2015, 22:01Sa herė qė ndihemi me ankth apo keq, hipotalamusi i dėrgon sinjal hipofizės, e cila e transmeton mė tej te gjėndrat mbiveshkore. Ato pastaj prodhojnė kortizolin, hormonin e stresit.

Pasi qė kortizoli injektohet nė sistemin tonė, ai komunikon me tė gjitha organet tona dhe shkakton inflamacion si reagim ndaj stresit. Inflamacioni ēon deri te dėmtimi i qelizave. Inflamacioni afatshkurtėr ndihmon nė luftė kundėr sėmundjes, por inflamacionet kronike dėmtojnė seriozisht trupin dhe janė tė lidhura me sėmundjet e ndryshme, siē janė diabeti, artritisi dhe astma.

Ēka nėnkupton kjo pėr lėkurėn?

Kur poret janė tė inflamuara, ato bėhen tė ėnjtura dhe ka shumė tė ngjarė qė tė mbyllen. Aknet, rrudhat, thatėsia dhe kruajtja shfaqen me inflamacionin dhe janė tregues i asaj se ēka ndodh me tė vėrtetė brenda. Shumė shpesh pėrpiqemi t’i fajėsojmė ndikimet e jashtme pėr gjendjen e lėkurės sonė si ēokollatėn, pluhurin, madje edhe hormonet. Por, shkaku i vėrtetė ėshtė shpesh emocional.

Sot, produktet tė cilat premtojnė qė do ta ndalojnė plakjen, fluturojnė nga raftet e farmacive e drejt nė shtėpitė tona. Femrat i blejnė kėto produkte pėr tė ndalur procesin e plakjes, ndėrsa nė rini nuk janė kujdesur sa duhet pėr efektet e stresit nė lėkurė. Madje edhe adoleshentėt janė tė ekspozuar ndaj niveleve tė larta tė stresit dhe kjo shihet nė lėkurėn e tyre. Kjo mė sė shumti shihet kur dalin aknet. Fajtor ėshtė inflamacioni.

Shprehitė e shėndetshme janė shpesh gjėja e parė e cila ndihmon nė mbrojtje ndaj stresit. Mėsoni si ta merrni kontrollin ndaj gjėrave tė cilat janė me tė vėrtetė nėn kontrollin tonė, dhe besoni apo jo, shumė stresues hyjnė nė kėtė kategori. Filloni me gjėrat e vogla, ndėrsa ndikimi pozitiv nė tru mund tė ndihmojė nė reduktimin e hormonit tė stresit.


firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10826
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi