» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

14 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 14 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Si tė Pėrdoren Arrat pėr Estetikė dhe Shėndet

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Si tė Pėrdoren Arrat pėr Estetikė dhe Shėndet

Mesazh nga Dardania prej Sat 06 Jun 2015, 21:58

Si tė pėrdoren arrat pėr estetikė dhe shėndet
Arra ėshtė njė afrodiziak natyral, pėrmban vitamina B1 dhe B2, qė i japin energji trupit dhe elemente vitale qė janė tė domosdoshme pėr zhvillimin e gjėndrave seksuale.
Arrat janė tė pasura me zink, i cili ėshtė i rėndėsishėm pėr aktivitetin normal seksual dhe funksionimin e prostatės. Ka aktivitet tė zgjeruar nė kombinim me mjaltė, e cila ėshtė gjithashtu e pasur nė vlera ushqyesve tė rėndėsishme pėr shėndetin riprodhues mashkullor.
Ėshtė dėshmuar se nuk ka pėrgatitje farmaceutike qė mund tė matet me efikasitetin e kėtij kombinimi. Gjithashtu, mjalti dhe arrat janė tė mira pėr uljen e presionit tė lartė tė gjakut dhe trajtimin e dhimbjeve tė kokės.
Kombinimi kundėr anemisė
Nėse jeni anemik ose ndiheni tė lodhur, kjo pėrzierje mund tė ju ndihmojė. Pėrzieni njė gjysmė kile mjaltė nga livadhi, njė gjysmė kile arra tė bluara dhe njė limon.
Tė gjitha kėto vendosni nė njė enė dhe i pėrzieni mirė. Konsumoni njė lugė ēaji nga kjo pėrzierje ēdo 3-4 orė.
Arrat jeshile pėr gjėndra tiroide
Arrat e porsaformuara jeshile janė tė pasura me komponentėt kryesorė pėr ndėrtimin e hormoneve tiroide, me jod dhe tiroksinė. Nė studimet klinike ėshtė konfirmuar se vaji i arrės sė gjelbėr nė mėnyrė tė konsiderueshme rrit nivelin e tiroksinės. Arrat jeshile janė gjithashtu tė pėrshtatshme pėr trajtimin e hipotiroidizmit (njė gjendje nė tė cilėn gjėndrat tiroide nuk prodhojnė hormone tė mjaftueshme) nė mėnyrė natyrale. Pėrzieni arrat jeshile tė bluara me mjaltė dhe lėreni tė qėndrojnė pėr 30 ditė nė njė vend ku nuk ka shumė ndriēim. Merrni njė lugė ēaji tė kėsaj pėrzierje pėr ēdo ditė.
Qumėshti i arrės kundėr ulcerės
Qumėshti i arrės pėrshpejton shėrimin e ulcerės gastrike. Pėr tė pėrgatitur pėrbėrjen, pėrzieni 20 gramė arra tė bluara me dy decilitra ujė tė valė. Tundeni masėn mirė dhe i shtoni njė lugė gjelle mjaltė. Para ēdo racioni, merrni 5-6 lugė ēaji nga kjo pėrbėrje.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10841
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi