» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Bretkosa e Shurdhėr!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Bretkosa e Shurdhėr!

Mesazh nga Dardania prej Mon 18 May 2015, 15:37

Kjo histori nė dukje e thjeshtė, pėrmban njė mėsim shumė tė madh dhe tė rėndėsishėm.

Njė tufė bretkosash po kėrcenin gjithė gėzim dhe hare nėpėr pyll, me atė kėrcimin prej bretkose… Kur papritur dy prej tyre ranė nė njė gropė tė thellė. Tė gjitha bretkosat e tjera u grumbulluan rreth gropės pėr tė parė nėse mund t’i ndihmonin shoqet e tyre. Por kur panė se gropa ishte shumė e thellė, me drojtje dhe frikė fIlluan t’u thonin shoqeve tė tyre se nuk mund tė bėnin asgjė pėr t’i shpėtuar dhe se tė dilje qė aty, ishte thuajse e pamundur. Kėshtu qė bretkosat duhej tė pėrgatiteshin pėr tė pranuar fatin e tyre; vdekjen qė e kishin kaq afėr. Jo tė gatshme pėr ta pranuar kėtė fat tė tmerrshėm, bretkosat filluan tė hidheshin me sa kishin fuqi per te dal. Bretkosat prej lart bėrtisnin nga larg se nuk kishte asnjė shpresė pėr tė dalė qė ande dhe t’u jepnin fund pėrpjekjeve tė kota. Por bretkosat filluan tė hidheshin edhe mė fort dhe pas disa orė pėrpjekjesh tė dėshtuara u kėputėn fare. Mė nė fund njėra nga bretkosat duke u shkuar pas thirrjeve tė shoqeve tė saj u dorėzua. E dėrmuar dhe e dėshpėruar, ajo e pranoi fatin dhe ngordhi. Bretkosa tjetėr filloi tė hidhej edhe mė fuqishėm, megjithėse ishte tej mase e lodhur. Bretkosat nga lart filluan sėrish tė bėrtisnin duke i thėnė qė ajo t’u jepte fund mundimeve e dhimjeve dhe tė ngordhte e qetė ashtu si ngordhi shoqja pranė. Por bretkosa e rraskapitur, vazhdonte tė hidhej akoma, dhe ja – ndodhi mrekullia e mrekullive. Sė fundi ajo bėri njė kėrcim aq tė lartė sa doli nga gropa. Tė mahnitura, bretkosat e tjera filluan tė festonin dhe tė gėzoheshin pėr kėtė mrekulli dhe e rrethuan tė gjitha duke e pyetur se si e arriti njė gjė tė tillė.
“Po pėrse hidheshe aq fort kur ti e shihje se tė dilje nga gropa, ishte thuajse e pamundur?” Duke e lexuar nė buzėt e tyre atė qė po thonin shoqet e saj, bretkosa tashmė e lodhur, e gėzuar dhe krenare nė tė njėjtėn kohė, u sqaroi se ishte e shurdhėr dhe se kur shikonte shenjat dhe tė bėrtiturat e tyre, mendonte se ishin tė gjitha fjalė inkurajuese: “Jepi, forca, edhe pak, ti do t’ia dalėsh mbanė!” Tė gjitha kėto fjalė qė ajo i kishte marrė si fjalė inkurajuese, e ndihmuan qė tė hidhej gjithmonė e mė fort, pėr tė dalė qė andej.
Kjo histori nė dukje e thjeshtė, pėrmban njė mėsim shumė tė madh dhe tė rėndėsishėm. Fjalėt e mira, tė buta e inkurajuese mund ta ndihmojnė dikė gjatė gjithė ditės. Mund ta nxjerrin nga gropa! Ndėrsa fjalėt e ashpra, lėnduese e plangprishėse mund tė jenė si njė armė qė shkatėrron dėshirėn dhe vullnetin pėr tė vazhduar mė tej – madje dhe jetėn e tyre. Kėto fjalė, fjalė tė thėna pa kujdes mund ta dobėsojnė dhe zbehin largpamėsinė e tjetrit dhe mund tė kenė njė ndikim tė vazhdueshėm nė mėnyrėn se si reagojnė njerėzit !....

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10838
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi