» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Viktor Paloka

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Viktor Paloka

Mesazh nga Dardania prej Mon 18 May 2015, 01:00

Viktor Palokaj (lindur mė 1981, Prishtinė) muzikantė, kėngėtar dhe interpretues, shqiptarė nga Kosovė.

Viktori ndėr dashamirėt e muzikės rep, sidomos tė llojit klasikė tė repit ėshtė i njohur nėn pseudonimin Rebel a.k.a UniKKatiL. Viktori pėrpos krijimtarisė sė repit klasikė ka edhe disa bashkėpunime po nė kėtė zhandėr por qė dallon nga fillet e rapit e qė i afrohet mė shumė disko repit. Pėrndryshe Viktori ėshtė edhe anėtar i grupit "The Bloody Alboz" (TBA) si dhe bashkėpunon me interpretues dhe grupe aktuale tė zhandrit me tė cilin merret.

Pėrndryshe, Viktori shkollėn fillore e kreu nė Prishtinė dhe pas saj u regjistrua nė gjimnazin e qytetit "Sami Frashėri". Nė gjimnaz hasė nė vėshtirėsi me pedagogėt dhe si rezultat i moskuptimeve dhe mungesės sė njė shkollimi tė mirėfilltė tė muzikės fillon tė merret me muzikėn e qorrsokakėve. Rreth vitit 1992 nė Kosovė fillon tė afirmohet muzika e qorrsokakėve e njė lloji amerikan. Afirmimi i kėsaj muzike ja lehtėsojė Viktorit qė tė bėjė botimin e disa kėngėve si b.f. kėngėt "Demokracia" dhe "Ta zhdukim policin". Afirmimi gjithnjė e mė i madh i muzikės rep e lehtėsojė depėrtimin tek bandat e qytetit kėshtu qė njė vit mė vonė filloj tė bėjė profesion veprimtarin e tij. Sido qė tė jetė kėnė, mė 1993 bėnė incizimin e parė nė njė studio me kėngėn "Zinxhirėt qė s'kėputen". Thuhet qė njė tragjedi qė i ndodhė njėrit nga shokėt (Dren Thaēi) e bandės sė tij mė 1995, e ka inspiruar Viktorin qė tė krijojė kėngėn "Shpirti n'paqe".

Me kalimin e kohės dhe keqėsimin e situatės sė pėrgjithshme nė Kosovė pėrshkak tė okuptimit tė saj, vije deri tek shtimi i bandave tė qytetit. Si duket ky faktė por edhe gjendja e pėrgjithshme e rrethit ku jetonte e shtyej Viktori qė tė jetė gjithnjė e mė i vrazhdė nė fjalorin qė pėrdorė nė si kėngėt e tij. Si duket jo vetep pėr shkak tė fjalorit por edhe pėr shkak rebelimit ndaj pushtetit, si kėnget e tija nuk emitohen nėpėr valėt e radiostacioneve tė kohės.

Njė ngatresė e Viktorit me njė familje mė 1996 u bė shkak qė ai tė mėrgojė nė drejtim tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Atje u vendosė nė Nju Jork, nė lagjen e Bronzit. Nė vitin 1998, nėn pseudonimin "Unikkatili" nė bashkėpunim me njė grup shqiptarė tė vendosur aty, me grupin ABI, pėrpilojnė dhe publikojnė kėngėn "Albanian Rule". Thuhet qė po kėtė vitė, Viktori nxori kėngėn mė tė adhuruar nga dashamirėt e muzikės sė tij, kėngėn e titulluar "If I Die U Die" (Nėse vdesė unė vdesė). Po nė kėtė kohė, Viktori vijen e stilit tė jetės sė tij si njė bandit nuk e lė. Kėshtu nė Bronz formon njė klan tė quajtur "TBA" (The Bloody Alboz - Shqipet e pėrgjakėshme). Ky klan tani merret kryesish me kultivimin e muzikės rep. Incizimet e si kėngėve tani i bėjnė nė njė studio muzikore tė Viktorit. Nė opinioni e gjer, Vikrori u bė i njohur me paraqitjen e albumit tė parė "Armiqt Suprem", njė album i cili thuhet tė jetė shitur nė 8000 kopje brenda 3 ditėve tė para, e qė pėr zhandrin e kėsaj muzike ėshtė njė pikė kulmonte.

Njė listė pėrmbledhėse e kėngėve tė Viktorit, tė pėrpiluara, tė interpretuar vetėm apo nė bashkėpunim me tė tjerė ėshtė paraqitur nė amėzen teksteshqip.com

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10826
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi