» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Parashqevi Simaku

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Parashqevi Simaku

Mesazh nga Dardania prej Mon 18 May 2015, 00:57Parashqevi Simaku ėshtė njė kėngėtare shqiptare nga Shqipėria. Ajo lindi nėKavajė mė 1 shtator 1966. Dhe mė pas u shpėrngul nė Durrės.
Ajo qė e vogėl filloi tė kėndojė, duke bashkėpunuar me kompozitorė tė talentuar.
Kėndoi nė shumė festivale edhe koncerte tė pranverės. Mė 1985 (Festivali i 24-tė i Kėngės nė RTSH) zuri vendin e parė me kėngėn "Nė moshėn e rinisė", gjithasht mė 1988 fiton ēmimin e parė tė Festivali i 27-tė i Kėngės nė RTSH me kėngėn "E duam lumturinė", kompozuar nga Pirro Ēako. Por ajo ka edhe shumė kėngė tė tjera tė bukura.
Ajo xhiroi edhe shumė videoklipe tė kėngės sė lehtė por edhe popullore:

Konga Qomiles

Fustanin qė ta solla mbrėmė

Ky marak, maraku i shkretė

Gėzimi i shtepisė sė re (1983)

Me sytė e tu

Bashkėmoshatareve

E duam lumturinė (1988) fituese

Degjoma kėngėn (1991)

Se dashuria

2 Kenge Popullore te Shqipėrise se Mesme, etj...


Kėto janė kėngėt mė kryesore, por ajo ka realizuar akoma mė shumė. Pas vitit 1991 ajo largohet edhe jeton nė SHBA, duke u marr edhe atje me muzikėn, dhe duke nxjerr njė album tė ri. Hera e fundit qė u shfaq nė Shqipėri ka qen viti 1996 nėFestivali i 35-tė i Kėngės nė RTSH si e ftuar.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10826
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi