» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

14 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 14 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Remzi Jakupi Remi

Shko poshtė

Remzi Jakupi Remi

Mesazh nga Dardania prej Mon 18 May 2015, 00:30

Biografia

Remzi Jakupi Remi ėshtė njė kėngėtar i mirėnjohur nga Kosova, si dhe nji ndėr kėngėtarėt mė tė mirėfillt shqiptar. Remi ėsht i lindur mė 24.11.1966 nė Medvegjė. Shkollimin e ka kry nė Medvegjė, Prishtinė dhe New York . Ka associate degree nė computer science qysh nga viti 2001 kur diplomoj si studenti mė i mir i gjeneratės me notėn mė tė lartė mesatare 4.0 ne Institucionin Teknologjikė TCI nė New York. Qysh nė shkollėn fillore filoj tė kėndon si solistė nė korin e shkollės. Nė moshėn dymbėdhjetė vjeqare mėson tė egzekuton nė gitare dhe me nji shok tė klases filluan tė kėndojnė nė mbrėmbje dhe festa shkollore. Nė moshėn pesėmbėdhjetė vjeqare nėna, Qamilje Jakupi, ja blenė nji harmonikė dhe fillon tė mėson tė egzekuton kėngė popullore. Njė kushėrir i Remit, Ismajl Jakupi ( i njohur me pseudonim Kauboj Xhema), ishte klarinetist dhe me disa shokė performonte nė darsma dhe ahengje lokale. Njė ditė e fton Remin ne banesėn e ti pėr tė ndėgjuar se sa ka mesu nė harmonikė, dhe nga se i pelqej puna, e fton tė i bashkangjitet dhe fillon tė kėndon ne grupin e ti. Nė vitin 1992 pas nji takimi me mikun e vjetėr, Shkumbin Kryeziun, vendosin qe kishte qen ide e mir pėr tė inqizuar nji album profesional me kėngė popullore cilin aj do ta botoje me shtepin muzikore Labia i ciles ai ishte pronarė. Nė vitin 1993 Remi e shet veturen qė ja kishte bler babai, Feti Jakupi, dhe bėn parat (2500 marka gjermane) pėr tė inqizuar albumin e parė "Llokum me badem", nė studion e Naim Krasniqit nė Prishtinė, cili u botua nė vitin 1994 nga produksioni Labia. Textėt dhe muzikėn e tė gjitha kėngėve tė kėti albumi i punuan Hifzi Krasniqi, Sabit Rustemi, Ekrem Kryeziu, Shkumbin Kryeziu dhe Naim Krasniqi. Shumicėn e kėngėve nė albumet e ardhėshme (gjithsej 72) ka komponua muziken dhe ka shkrua textin vet. Gjat karierės, deri mė tani ka botuar 12 albume solistike (Llokum me badem 1994, Dafinė 1995, Sillet e pshtillet 1996, Dil prej gotes sime 1997, Mė ka mar malli 1999, Remi ne Deball Garden - Live 2001, Remi dhe Dasmoret - ClubMix 2003, Fiki dritat 2004, Remi dhe Corona - Live 2005, Mė ka zėn dashnija 2007, Ndryshe 2008/09, Rrush rrush 2011) dhe nji album tė perbashkėt me Gilin nė vitin 2002 i titulluar "Shaj e qaj". Nė vitin 1994 formon grupin muzikor "Sevdalit", cilėt sė shpejti u bėn njė nder grupet muzikore mė te njohura shqiptare. Nė vitin 1997/98 ka botuar video kasetėn solistike "Sevdalit mar e mbrapsht" cila u shpall si video kaseta mė e persosur dhe mė profesionale shqiptare e tė gjitha kohėrave deri nė at vit. Nga viti 1998 deri mė tani ka realizuar 16 video klipe nga te cilėt video klipi Dy kandila, i realizuar nė Las Vegas, fitoj qmimin e tretė dhe qmimin Best picture nė Video Festin nė Tiranė 2005, dhe video klipi Po vijn krushqit, i realizuar ne bjeshkėt e Rugoves, u shpal si video klipi mė i mirfilt shqiptar ne vitin 2008. Qe nga viti 1999 deri mė tani qėndron nė SHBA mirpo muzikalisht vepron nė tė gjitha trevat shqiptare si dhe diaspor.

Albumet
Llokum me badem - 1994
Dafinė - 1995
Sillet e pshtillet - 1996
Dil prej gotes sime - 1997
Mė ka mar malli - 1999
Remi ne Deball Garden - Live - 2001
Remi dhe Gili - Albumi "Shaj e qaj" - 2002
Remi dhe Dasmoret - ClubMix 2003
Fiki Dritat - 2004
Remi dhe Corona - Live - 2005
Mė ka zėn dashnija - 2007
Ndryshe - 2008/09
Rrush Rrush - 2011/12

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11241
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Remzi Jakupi Remi

Mesazh nga albi prej Mon 18 May 2015, 18:41

Remzi Jakupi  Remi
 lindi ne Medvegje  a rinin e kaloj ne  Beograd te babaj Feti Jakupi  me von erdhi te Mamaja e vet ne medvegje dhe me disa shok ja filloj te maret me muzik
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12036
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi