» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

19 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 19 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Nimon Mushkolaj

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Nimon Mushkolaj

Mesazh nga Dardania prej Mon 18 May 2015, 00:19Nimon Mushkolaj lindi nė Deēan mė 6 Prill,1964.
Nimoni rrjedhė nga njė familje me traditė tė vjetėr muzikore. Prej saj ai trashėgoi dhe mėsoi shumė pėr kėngėn. Si fėmijė filloi tė marr pjesė nė festa tė ndryshme shkollore, nė tė cilat u dallua me talentin dhe zėrin e tijė karakteristik.
Gjat viteve 1981 – 1988 isht antear nė Shoqėrin Kulturo-Artistike „SHPRESA“ (themelues i sė cilės ishte Jusuf Gėrvalla), e cila ishte ndėr shoqėrit mė tė mira kosovare. Nimoni u dallua me interpretimin e tij.
Nė vitin 1988 Shoqėria Kulturo-Artistike „SHPRESA“ organizon turne nė Kosovė ku Nimoni me interpretimin e tijė “Ka ra teli prej Stambollit“ (Kėngė e ndaluar nė atė kohė), u mirėprit nga publiku Kosovarė.
Nė vitin 1988 nxorri albumin e parė “Nė ballė tė fortunės” . Po nė kėtė vit kaloi nė Perendim, nė ØZvicėrr.
Pas njė pauze nė aktivitetin e tij muzikor, nė vitin 1996 ai ftohet nga vėllezėrit Turkaj, nė njė turne qė u mbajt nė shumė qendra evropiane. Kėrkesat e shumta tė publikut, e frymėzuan Nimonin tė realizoj albumin e dytė „Kam njė nėnė qė mė pret“.
Mė 1997 Albumi i tertė „Nė mes krahėsh kam njė gurė“.
Mė 1998 ai poashtu pati sukses me kėngėn „Prapė jam Kosova“( Teks. & Muz. Ilir Shaqiri, Aranzh. Naim Krasniqi). Videoklipn e kėsajė kėnge e realizoi Besfort Hasanaj, i cili u prezentua nė tė gjitha mediat shqiptare.
Poashtu nė kėtė vit mori pjesė nė turneun e madh me moton “Homazh pėr Kosovėn”, ku ishin edhe shumė artistė shqiptar si: Qun Lajqi, Mirush Kabashi, Liri Lushi, Arif Vladi, Ilir Shaqiri, Kastriot Tusha, Manjolla Nalbani, Ledina Ēelo, Edmond Zhulali dhe Agim Doqi, nė organizim tė Remzi Ejupit (EUROKHA).
1999 Albumi i katėrt “Kosovė djep i shpirit tim”
Nė kėte vit realzohet dueti “ Jem shqiponja me dy krena” me Kastriot Tushėn (Teks. Agim Doqi, Muz. Edmond Zhulali). Videoklipi i kėsaj kėnge u realizua nė Tiranė nga regjisori Valter Ēarri.
2000 Albumi i pestė “Kėngė dasmash” Live me Coronėn.
Mė 2001 Nimoni merrr pjesė nė festivalin Polifest me kėngėn “Jam kėngėtar” (Tek & Muz. Ilir Berani, Aranzh. Valton Beqiri), kėngė e cila ishte krejtsisht e re nė stilin e tij muzikor. Kjo kėngė u mirprit nė mbar publikun shqiptar.
Albumet


2004 Nxjerr nė shitje Albumin “Jam Kėngėtar” i cili titullohet sipas kėngės sė parė nė CD e cila kohė tė gjatė ishte dhe hit.

2005 Nxjerr nė shitje albumin e Shtatė me radh “Live “

2006 Albumin “Pak mė ndryshe” i Teti me radhė, Nė dhjetor Realizon dhe Video Klipin Varfėria me regjisor Fatmir Gashin.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10772
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi