» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Florim Haliti

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Florim Haliti

Mesazh nga Dardania prej Sun 17 May 2015, 00:38

Autobiografi qershor 2007

Unė Florim Haliti i lindur me 22 qershor 1973 nė Prishtinė, banor i fshatit Peran afėr Podujevės, jetoj tash nė Podujevė. Shkollėn fillore e kreva nė Peran, kurse shkollėn e mesme nė Podujevė. Unė si fėmijė qė nga klasa e parė kam filluar ti bie ēiftelisė. Pasi u mėsova mirė, fillova tė kėndoj, mėsuesi im i parė ka qenė i ndjeri babai im, pėrpos mėsimit ai edhe mė kėshilloi tė gjitha ato ēka ka ditur pėr kėngėn shqipe edhe pse ishte nė moshė tė vjetėr. Kur ai filloi tė mė mėsoj, ai veēse e kishte lėnė mzuikėn pėr shkak tė moshės. ai ishte i njohur nė trevėn tonė dhe ka kėnduar me vėllaun e madh Shabanin. Unė pėr fat nė atė kohė isha i vogėl, djali i vogėl i Hasanit dhe nuk pėrjetova babain tim duke kėnduar nė dasma dhe ahengje tjera.
Unė vazhdova muzikėn edhe mė tej, nė moshėn 15 vjeēare kėndova nėpėr dasma me vėllaun Shabanin. Pėr fat vėllau nuk ėshtė mirė me shėndet (ėshtė 60 vjeēar) dhe unė jam ende aktiv nė muzikė. Nė dy vjetėt e fundit fillova tė kėndoj me Fehmi Kastratin nga fshati Llapashticė dhe jemi nė bashkėpunim shumė tė mirė.

Por, unė zotėri Mahmuti do tė mudohem qė ti sjell edhe disa fotografi tė babait, si dhe tė miat. Tä babait do tė jetė mė vėshhtirė, ishe i lindur mė 1915 dhe kėndoi nė vitet 45-50.

Unė edhe pėrpunoj kėngėt vet si dhe shumė tekste, si p.sh. kėngėn e Hasan Cubollit, Ramush Haradinajt, Zahir Pajazitit e shumė tjera. Do tė mudohem tė dėrgoj edhe tjera kėngė qė nuk i ke.

Pėr fund unė tė pėrshėndes shumė ty dhe gjithė shqiptarėt anembanė botės, falemnderit pėr mirėkuptimin, tė dėshiroj jetė tė gjatė ty sė bashku me familjen tėnde dhe kemi dėshirė qė ti njė ditė tė vish te ne dhe nta kalojmė njė natė muzikore sė bashku. tė falėnderoj shumė dhe je i mirėseardhur nė Llap edhe pse nuk tė njoh personalishtė.

Florim Haliti.
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10943
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi