» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Fazli Morina

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Fazli Morina

Mesazh nga Dardania prej Sun 17 May 2015, 00:24

Fazli Morina ka lindur mė 1958 nė fshatin Hade. Qysh i ri filloi tė mirrej me kėngėn, pasi qė ne e kemi traditė familjare, e trashėguam nga tė parėt tanė ndėr vite. Fazliu kėngėn e filloi nė moshėn rinore ku hapat e parė i mėsoi nga axha Aziz Morina, pastaj me vėllaun Dalipin - instrumentalist i pazėvendėsueshėm nė ato kohėra, Dalipi u detyrua tė ikte nė Shqipėri, sepse ishte i ndjekur nga regjimi komunist i kohės. Atje vazhdon kėngėn nė Grupin e Ndue Shytit dhe Sykė Paplekės.
Fazliu vazhdon kėngėn me kėngėtarė tė ndryshėm siē janė Jetullah Durmishi nga Mazgiti ku kėndoi njė kohė tė gjatė me tė. Pastaj me Xhevdet Shalėn nga fshati Hade edhe ky kėngėtarė me fam. Me Xhevdetin kėndoj pėr njė kohė tė gjatė derisa nė anėn tjetėr pėrgadiste Grupin e tij. Aty kah vitet 1987-88 vendosi tė ndėrpres kėngėn dhe tė vazhdoj me pėrgatitjen time dhe tė vėllezėrve Florimit dhe Nexhmiut i cili jeton nė Zvicėr.Punoi dhe arriti qė tė nxjerr nga ne atė dėshironte. Qė nga vitet 1987-88 e deri mė sot kemi kėnduar sė bashku po edhe sot ende kultivojmė folklorin burimor kosovar. Grupi i quajtur Vėllezėrit Morina vazhdoi kėngėn deri nė ditėt para luftės. Sė bashku nė grup kishim edhe nipin Xhemajl Kelmendin - violinist i njohur. Po edhe Qamil Bujupi me harmonikė. Tash jetoj nė Kanada ku edhe kėtu vazhdojmė tė kultivojmė kėngėn shqipe. Kemi marrė pjesė nė shumė ahengje tė huaja ku edhe kemi prezentuar traditėn muzikore shqiptare, edhe nė Televizionin kanadez, siē ėshtė CBC me njė program prej 30 minutash. Po thuajse tėrė familja merren me kėngėn ku ende do tė vazhdojmė.

Ne si vėllezėr posedojmė njė arkiv tė madh tė kėngėve nga rapsod tė ndryshėm. Nė thesarin tonė kemi 322 shirita (sudiokaseta) dhe 154 video.

Ishin kėto tė dhėna nė pika tė shkurtėra. Tė pėrshėndes me respekt, Naip Morina.

Pėrgaditi: NAIP MORINA, tetor 2006

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10955
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi