» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

14 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 14 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Halil Cėrvadiku

Shko poshtė

Halil Cėrvadiku

Mesazh nga Dardania prej Sun 17 May 2015, 00:06

1920-1989
Halil Cėrvadiku u lind me 1920 nė fshatin Poklek i vjetėr komuna e Drenasit (ish –Gllogovcit). Kangėn e trashėgoi nga babai i tij Ramė Cėrvadiku. Nė moshen 4 vjeēare Halilit i vdiq nana dhe baba i tij. Rama e merrte pas veti nė dasma e gazmende, dhe qė atėherė filloi ta dojė dhe tė mėsoj hapat e parė ne kultivimin e kangės shqipe. Nė moshen nėntė vjeēare filloi tė shkoj nėpėr dasma me babėn e tij.

Kanga ishte traditė familjare, pėrpos babės Ramės kėndonin edhe vėllėzrit tij: Rexha dhe Jahiri ( qė mė vonė e la kangėn pėr tu angazhuar nė punėt e fushės) dhe me vonė Hyseni me tė cilin kėnduan mbi 30 vite.Pėrpos qė kėndonin nėpėr dasma e gazmende kėndonin edhe sa herė qė kishte mysafirė nė odėn e tyre e cila ishte rrallė pa mysafirė.

Pasi babai i tij Rama e la kangėn Halili kėndoi disa vjet me vėllaun Rexhen .Ishin duet i veēantė dhe i kėndonin shpesh edhe kangėt e stilit « malsorēe ». Pasi vdekjes se vėllaut Rexhes nji kohė kėndonin me djalin e axhės sė tij Brahimin i cili per shkak te punėsimit infermier nė shtepinė shendetit e la kangėn. Pastaj pėr afro 8 vite kėndoi me rapsodin e njohur Selman Balaj nėpėr dasma e gazmende nė anė te ndryshme tė Kosovės.Selman Balaj pėrpos qė ishte kėngėtar shumė i mirė ishte edhe humorist i madh dhe si duet ishin shumė te mirėpritur kudo. Pastaj pėr afer 10 vite Halili kėndoi me rapsodin Tahir Drenica. Me Tahirin ishin nji duet shumė i fortė dhe te dytė shquheshin pėr zėrin e fortė dhe ambitus tė lartė qė ju mundesonin te kėndonin kangėt qė kėrkonin mjeshtri dhe za tė fortė qofshin ato epike edhe ato « arshikie » (kangė me motive dashnie) .

Mė vonė edhe vėllau i Halilit Hyseni filloi te kėndonte dhe me kėrkesėn e babės Ramės, Halili vazhdoi tė kėndoj me vėllaun e tij Hysenin me tė cilin ishin bashkė mbi 30 vite. Poashtu edhe Hyseni kishte nji za tė fortė dhe ambitus tė lartė dhe u bėnė nji duet i shumė i mirė dhe i kėrkuar. Kėnduen nė tė gjitha anėt e Kosovės dhe nė viset ku jetonin shqiptarėt. Repertoari i tyre ishte i pasur kėndonin kangė nga epika jonė e pasur pėr historinė dhe trimėrinė shqiptare ndėr shekuj e trimat qė luftuan pėr atdhe. Nė repertoarin e tyre kishte edhe shumė kangė lirike(arshikie) si dhe elegji e kangė kyrbeti.

Me Hysenin kishin edhe disa kangė te inēizuara ne Radio-Prishtinė. Pėrpos qe kultivonte kangėt e folklorit tonė tė pasur Halili njihej edhe si autor i disa kangėve. Ndėr to ishte kanga « Jalla mor bylbyl » si dhe « Lulėzoj fusha, lulėzoj mali » tekstin e sė ciles Halilit ja kishte sjellur nji bashkfshatar i tij Hysen Gorani qė kishte njxerrė nga nji libėr, ndėrsa melodinė ja kishte dhane Halili dhe e pat inqizuar nė Radio-Prishtinė sė bashku me kangė tjera ne duet me vėllaun Hysenin. Kėtė kangė « Lulėzoj Fusha » me vonė ne radio e inqizuen dhe e kėnduen nė mėnyrė tė shkėlqyeshme legjendat e folklorit tė mėdhenjėt Salih e Feriz Krasniqi.

Me Halilin dhe Hysenin nji kohė ishte edhe Tahir Rrukiqi nga Verbovci i cili pėrcillte me violinė dhe kėndonte. Halili me Hysenin ishin pjesėmarrės shumė herė ne Revisten e folklorit burimor. Nė vitet e tetėdhjeta etnomuzikologu Bahtir Sheholli pėr institutin albanologjik pat inēizuar (regjstruar) nji videokasetė afro tre orė nga repertoari i Halilit dhe Hysenit.

Me Hysenin kėnduen deri ne mesin e viteve te tetėdhjeta. Ndėrsa edhe pėrkunder pleqėrisė zerin e kishte tė fortė derisa e mundi sėmundja. Vdiq nė vitin 1989 duke lanė pasė nji pasuri per folklorin dhe brezat e ardhshėm. Kangėn prej tij e e trashegoi edhe djali i tij Shaqiri.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11241
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi