» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ja si Mund T’Ju Zėrė Gjumi nė 60 Sekonda

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Ja si Mund T’Ju Zėrė Gjumi nė 60 Sekonda

Mesazh nga labinoti prej Thu 14 May 2015, 22:59

Keni provuar tė bėni njė banjė tė ngrohtė, pini qumėsht apo numėroni delet pėrpara se flini gjumė dhe sėrish nuk ja keni dalė?
Tashmė njė shkencėtar ka gjetur njė mėnyrė me anė tė sė cilės ju mund tė bini nė gjumė pėr 60 sekonda dhe kjo pa pasur nevojėn e pėrdorimit tė ndonjė ilaēi tė posaēėm.
Quhet metoda e frymėmarrjes 4 – 7 – 8, e cila ėshtė njė mėnyrė natyrale e qetėsimit tė nervave dhe qė ndihmon nė uljen e tensionit nė trup.
Dr. Andrew Weil, sjell kėtė mėnyrė si mė efikasen pėr tė fjetur sa mė shpejt.
Pėr tė realizuar metodėn ju duhet tė ndiqni kėto hapa:
Sė pari, duhet tė nxirrni tė gjithė frymėmarrjen nga goja duke lėshuar tingullin “whoosh”.
Mbyllni mė pas gojėn dhe merrni frymė me hundė pėr 4 sekonda, nė qetėsi.
Mė pas mbani frymėn pėr 7 sekonda.
Pas kėsaj, nxirreni atė nėpėrmjet gojės duke lėshuar tingullin “Whoosh”, pėr njė periudhė 8 sekonda.
Pėrsėrisni kėtė cikėl 3 herė.
avatar
labinoti
Ndihmės

Shteti : Kosova
Postime : 68
Kyējet nė forum : 10245
Regjistruar mė : 27/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi