» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Biografia e Kapiden Vas Kirit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Biografia e Kapiden Vas Kirit

Mesazh nga Dardania prej Tue 12 May 2015, 01:32

Lindur ne Kir te Dukagjinit, qe ne moshe te re u brymos me idealet patriotike dhe me edukaten familjare. Ngjarjet e viteve 1911 - 1915, lane mresa dhe ngjallen dashuri tek Vas Kiri per vendin e tij.Ne vitin 1916 shkon per studime ne Itali , ku pas tre vitesh gradohet nen toger, kthehet ne Shqiperi dhe ngarkohet me detyra pran komandes se vendit.Ne vendimet e kongrasit te Lushnjes 1920, Vas Kirit i caktohet detyra e sigurimit te salles, ne kete rast ai afrohet me teper me Luigj Gurakuqin dhe Hile Mosin. Sodilarizohet plotesisht me vendimet e Kongresit dhe me qeverin e re.Ngjarjet e mevonshme pasojne revolucionet e qershorit, me ne krye Fan Nolin,te cilit i bashkengjitet Vas Kiri.Maj-qershor 1924, ai prin forcat vullnetare ne zonat: Shkrel,Kastrat,Hot,Plan,Prekal, ku per kete ngjarje flitet nga Nikoll Gazulli tek "Hylli i drites",viti i dyte i botimit,nr:68, fq.274.Vas Kiri do te ndikoje dhe do te kontribuoje ne ngjarjet e 2 qershorit 1924, per vendosjen e qeverise se nolit , por pas deshtimit te revolucionit, qendrimi i tij ne Shqiperi u be i pamundur.Patriotet me te degjuar u vune ne gijotinen zogolliane si Luigj Gurakuqi,vritet me 29 mars 1925 ne Bari , Bajram Curri vritet po ate dite ne shpellen e Dragobise, te njejtin fat pati edhe Gjon Gazulli, ndersa Lazer Shantoja e Loro Caka u denua me vdekje me mungese. Emigrimi i Vas kirit ndoqi itinerarin Jugosllavi-Ausri. Ne vitin 1926, organizon kryengritjen e Dukagjinit me 150 djem, por nuk pati rrezultat.Kthehet ne Jugosllavi me 20 nentor 1926, me 250 vete organizon nje kryengritje te drejtuar nja dy grupe: njeri grup i drejtuar nga Vas kiri, Loro Caka Gjeloshi dhe grupi tjeter prej Kole Bibe Mirakes, qe syndonte bashkimin me ate te Spiro Kosoves.ēeta kalon gurin e kuq dhe tek ura e mesit zhvillohet nje perleshje me forcat e xhadermarise.Pas deshtimit te ksaj kryengritje, Zogu denon me vdekje 13 malesore dhe me burg te perjetshem dhe 15 te tjete. Edhe pas armistis se Zogut, Vas Kiri nuk ra ne kurrthen e tij.Gjat pushtimit fashist vazhdoj te jet i pathyeshem, duke e denuar ate pushtim dhe duke u rishfaqur ndjenjat e tij per atdheun dhe trojet e te pareve.Nga Fjeri ku ishte vendosur, u largua per ne Jugosllavi ku qendroj deri ne vitin 1942, vit ne cilin ai vden ne te dhen krejt te mistershme, perqendrimet e tij veprimet dnjenjen e patriotizmit dhe te ardhedashuris, Vas Kiri mbetet nje figur rreziston historisdhe behet pjes integrale e potente e saj shekull me rradhe.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10841
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi