» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Jusuf Osmani

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Jusuf Osmani

Mesazh nga Dardania prej Thu 30 Apr 2015, 22:35

Jusuf Osmani lindi nė Albanė tė Madhe (Sllatinė tė Madhe) tė Fushė Kosovės nė vitin 1948. Pasi kreu shkollėn fillore, tė mesmen, fakultetin dhe studimet pasuniversitare nė Zagreb (1878), nė vitin 1986 doktoroi nė fushėn e arkivistikės pranė Fakultetit Filozofik (Dega e Arkivitikės). Ėshtė doktori i parė i arkivistikės nė Kosovė si dhe ėshtė kandidati i parė nė Universitetin e Lubjanės qė e mbrojti temėn nga kjo lėmi.

Ka punuar si arsimtar, profesor, kurse prej vitit 1973 nė Arkivin e Kosovės nė Prishti-nė, prej vitit 1987 - 2001 nė Arkivin e Qytetit tė Prishtinės, ndėrsa prej marsit tė vitit 2001 prapė kthehet nė Arkivin e Kosovės nė vendin e punės drejtor, ku edhe tani e kryen kėtė funksion.

Veprat
Deri mė tani ka botuar vepra, punime e artikuj tė shumtė nga lėmia e arkivistikės dhe historisė, nga tė cilat po i veēojmė disa prej tyre:

Lėnda arkivore pėr kolonizimin dhe reformėn agrare nė Kosovė 1918-1941, Prishtinė, 1996;
Leksikon i termave dhe i shprehjeve tė arkivistikės, Prishtinė, 1996;
Vrasjet nė Pragė: e Cena Beut - 1927 dhe e Alqiviadh Bebit - 1928 (sipas burimeve arkivore), Prishtinė, 1997;
Kolonizimi serb i Kosovės (recenzent prof. dr. Noel Malcolm nga Londra), Prishtinė, 2000;
Vendbanimet e Kosovės, nr 1 - 18, pėr komunat: Prishtina, Kastrioti dhe Fushė-Kosova 1, (2003); Rahoveci 2, (2003); Klina 3, (2003); Theranda 4, (2003); Lypjani 5, (2003); Gjilani 6, (2004);
Vendbanimet e Kosovės, nr 1 - 18, pėr komunat: Vitia 7, (2004); Mitrovica, Zveēani dhe Zubin Potoku 8, (2004); Ferizaj, Shtimja dhe Shterrpca 9, (2004); Kaēaniku 10, (2004); Peja dhe Deēani 11, (2004); Burimi (Istogu), 12, (2004)
Vendbanimet e Kosovės, nr 1 - 18, pėr komunat: Dardana (Kamenica) 13, 2005, Gjakova 14, (2005); Drenica 15, (2005), Vushtrria 16, (2005), Besiana (Podujeva) 17, 2005, Prizreni 18, 2005 dhe Arkivistika – teoria dhe praktika, Prishtinė, 2005

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10943
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi