» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Malėsor Prėnkoēaj

Shko poshtė

Malėsor Prėnkoēaj

Mesazh nga Dardania prej Wed 29 Apr 2015, 22:11


Malėsor Prėnkoēaj, i njohur edhe si Malesori, i lindur mė 17 korrik 1977 nė Podgoricė ėshtė kėngėtar i njohur shqiptar nga trevat shqiptare qė gjenden nen Mal tė Zi, saktėsisht nga Trieshi, nė rrethinėn e Tuzit (Malėsi e Madhe). U rrit nė Podgoricė ku edhe mbaroi shkollimin fillor dhe atė tė mesėm. Pasioni i tije pėr muzikėn shqiptare filloi nga mosha e fėmijėrisė se tij.

Malesori ka qen anėtar i ShKA "Besa", shoqėri kjo e njohur pėr kultivimin e kėngės sė mirėfillte shqipe, karakteristike pėr zonat tona veriore. Aty Malesori ishte i njohur si kėngėtar dhe instrumentist nė veglat popullore si Ēiftelia e Sharkia. ShKA "Besa" ishte njė ndėr shoqėritė kulturo-artistike mė tė mira nė trevat e Malėsisė dhe kishte kėngėtare dhe instrumentiste tė shkėlqyer, dhe nga aty dolėn emra tė njohur tė kėngės sonė shqipe si : Nikolle Nikprelaj, Malesori, Hane Nikprelaj, Anton Ujkaj, etj. "Besa" u udhėhoq pėr gjatė kohė nga daja i Malėsorit, i njohur si Dode Gjonaj i cili ėshtė njė ndėr instrumentistet mė tė mirė nė veglat popullore nė botėn shqiptare.

Malesori eshtė i njohur pėr revolucionet e mėdha qė bėri nė jetėn dhe karrierėn e tije. Nga njė fėmije i cili i lind e u rrit nė njė vend joshqiptar (Podgorice), ai shkoi nė Prishtinė dhe regjistroi studimet nė gjuhen shqipe nė "Universitetin e Prishtinės". Nė botėn e muzikės shqipe u bė shumė i njohur me kėngėn e tije legjendare "Kthehuni", e cila ishte njė hit vėrtet i madh. Kjo kėnge ishte hit i vitit 2003 nė Kosovė dhe trevat tjera shqiptare, dhe me tė ai krijoi stilin e vet tė kėngės sonė shqipe. Kėtė kėngė ai ua kushtoi Shqiptareve tė Malit te Zi (nga Tuzi, Kraja, Ulqini, Plava e Gucia, Rozhaja) qė nga dhuna dhe diskriminimet sllave braktisen trojet e tyre dhe morėn rrugėt e mėrgimit, dhe si pasoje trojet tona, nė Mal tė Zi, pothuaj u boshatisen nga popullata shqiptare. Kjo kėngė i dha Malesorit fame tė madhe.

Ai dha kontribut tė mėdha duke kėnduar nė shumė koncerte humanitare anė e mbanė vendit tonė, posaēėrisht nė Kosovė, Maqedoni e Lugine tė Preshevės, trojet kėto qė ishin tė pėrfshira me lufte. I kėndoi luftės sė shenjte tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, asaj pėr Presheve, Medvegje e Bujanoc si dhe Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare dhe shumė kėngė ua dedikoi luftėtareve tė kėtyre ushtrive. Ai poashtu kėndoi pėr fėmijėt bonjak, invalided e luftės, fėmijėt e dėshmoreve dhe familjeve tė varfera shqiptare.

Malesori kėndoi anė e mbanė botės ku jetojnė Shqiptaret, si nė atdhe ashtu edhe nė diaspore. Jeton nė Prishtinė.

Albumet e Tije Janė :
"Veē pėr ty",
"M'ke lėnė kot",
"Kthehuni",
"Fjale e vetėm fjale",
kollazh "Qaj pėr ditėn",
"The best of Malesori".
Hitet e Malesorit :
"Kthehuni",
"Eja",
"Zotėri pareli",
"Fjale e vetėm fjale",
"Qaj pėr ditėn",
"Pėrsėri",
"A te kujtohet ?",
"Cike malėsore",
"Dy zemra".

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11235
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi