» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Hazir Haziri (Koka)

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Hazir Haziri (Koka)

Mesazh nga Dardania prej Tue 28 Apr 2015, 14:15Hazir (Ramadan) Haziri (1915-1943) ishte njė aktivist dhe patriot i rėndėsishėm shqiptar nga Kokajt, e Gjilanit.
JETA
Hazir Haziri lindi mė 1915 nė fshatit Kokaj tė Gjilanit. Haziri kishte mbetur jetim, pasi babai i tij, Rama, ishte torturuar mizorisht nga policia bullgare nė vitin 1918, dhe kish vdekur pas plagėve tė marra nga torturat e forcave bullgare nė luftė, si pjesėtar i Lidhjes sė Kaēakėve nė Malėsi tė Karadakut. Ajo Malėsi asokohe ishte nėn pushtimin e Bullgarisė. Haziri me katėr vėlėzėrit dhe motrėn e tij u rritėn nga nėna, Adile Memishi(Lafeta), e cila pati fatin tė kaloi nė bashkėortėsi vetė pėr 12 vite, kur edhe i vdiē burri Ramadani. Prej vitit 1937, pėr sa ishte duke punuar nė Sllipqan Lipkova tė Kumanovės si shegert, Haziri u lidh me aktivistin shqiptar Abdullah Preshevėn. Mė vonė, pėrmes lidhjeve familjare krijoi kontakte edhe me patriotin Xheladin Kurbaliun, deri sa edhe ai u burgos, dhe vazhdoi veprimtarinė kombėtare me minatorė nė minierat e Llojanit e tė Shurrdhanit. Haziri si mbajtės i familjes tregėtonte edhe mallėra tė ndryshme nė relacionin Preshevė(nga dyqani qė mbante {Abdullah Presheva]], miku i tij, deri nė Gjilan, Kumanovė dhe rajonin nė juglindje tė Kosovės. Haziri (Kokaj) ishte aktivizuar nė formacionit tė Luftės Nacional Ēlirimtare nė viset Gjilan-Karadak-Preshevė-Kumanovė pas formimit tė aradhės sė parė shqiptare tė komanduar nga Xheladin Kurbalia dhe Avdullah Presheva. Sulmi i parė i armatosur pėr marrjen e Minierės sė Llojanit, e cila ndodhet nė mes tė Preshevės dhe Kumanovės, ndodhi natėn e 28 shtatorit 1942. Aty kishin ardhur edhe luftėtarė tė tjerė, tė cilėt zgjodhėn "Xheledin Kurbalėn pėr t'u prirė nė aksionin e parė pėr tė liruar nga pushtuesit digat e pasura tė minierės. Nė aksion prinė Xheladin Kurbaliu, komandant, Fadil Hoxha, Komisar Kurtesh Agushi, Sinan Hasani, Riza Selimi, Reshat Xhaferi, etjer. Haziri si korier pėrgjegjės pėr pėrcjelljen e arradhes ishte deri sa ishte Xheladin Kurbaliu komandant i saj (Hazir Koka). Nė mars 1943, Hazir Haziri u vra nė pusi, nė vendkalimin kufitar bullgaro-italian nė vendin e quajtur Ēuka – Capar. Bashkė me tė plagos edhe njė bashkėfshatari kushėriri i tij. U varros nė Capar dhe, pas vrasjes sė tij, nė vend tė tij u caktuan Ramiz Cėrnica dhe Kurtesh Agushi. H.Haziri

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10943
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi