» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Nata e Dymbėdhjetė

Shko poshtė

Nata e Dymbėdhjetė

Mesazh nga Dardania prej Mon 27 Apr 2015, 15:09

Nata e dymbėdhjetė ėshtė njė komedi nga William Shakespeare.

Nė komedinė Illyria, Duka i Illyrise, Orsinua shpreh qe ai ėshtė i sėmure ne dashuri me Olivian. Valentini e njofton atė, sidoqoftė, qe ajo nuk do ta shohi atė ose ndonjė burrė tjetėr pėr shtate vite rresht ndėrsa ajo do jete duke mbajtur zi pėr vdekjen e atit dhe vėllait te saj (qe te dy i vdiqėn brenda gjashte muajve te fundit). Ne bregdet, Viola dhe kapiteni i anijes se saj dalin ne breg pasi anija e tyre mbytet. Viola ka frike se vėllai i saj binjak Sebastiani ėshtė mbytur, por kapiteni mendon se ai shpėtoi veten duke u mbajtur ne njė direk pluskues. Ndėrsa qe duke mėsuar qe ajo ėshtė ne Illyria, vend i qeverisur prej Orsinos, ajo bind kapitenin qe ta ndihmoje te maskohet si njė mashkull kėshtu qe ajo te mund te behej njė sherbetor te Orsinua, dhe me sa shihet, perndoshta qe te orvatet te fitoje dashurinė e tij.

Nė shtepine e Olivias, ungji i saj, Zoti Tobi Belch, vjen ne shtepi vone, i dehur si zakonisht, ndėrsa zonja-ne-pritje e Olivias’ Maria e lejon atė brenda. Shume shpejt, ortaku pijanec i Tobit’ Zoti Andrea Faqeethuri shfaqet. Andrea i thotė Tobit qe ai do te niset pėr ne shtepi te nesėrmen, meqenėse Olivia nuk do ta lejoje atė qe ti vij rrotull, por Tobi e bind atė te qėndroje me ata edhe njė muaj me shume dhe i premton qe do mundohet me tepėr qe ta bej Olivian qe ta pėlqej.

Pas te pallati i Dukės, Duka pyet Violėn (e cila ėshtė duke pretenduar te jete njė shėrbyes mashkull me emrin Cezario) qe ti afrohet Olivias dhe orvatet asaj nga ana e tij. Viola (si Chezario) premton te beje kėshtu, por privatisht zbulon qe ajo nuk do te orvatet forte, meqenėse ajo vete dėshiron Orsinon.

Te shtėpia e Olivias, Olivia dhe sherbyesi i saj Feste (kllouni) kembet menchuri kur Maria dhe Toby (i dehur si zakonisht) i thotė asaj qe Viola (si Cezario) ėshtė te porta. Dude mėsuar qe Viola ka ardhur prej Orsinos, Olivia i thotė sherbyesit te saj Malvolio qe ta largoj prej portės. Finalisht, sidoqoftė, ajo pranon te shohi Violėn. Viola i flet Olivias pėr Orsinon dhe aktualisht pėrpiqet ti thotė asaj qe si ta distancoje veten e saj prej tij. Ndėrsa Viola flet, Olivia aktualisht fillon te bie ne dashuri me atė (si Chesario). Kur Olivia bėn njė kalim te Viola, ajo shpejt e shmang Olivian prej vetes. Mbasi Viola largohet, Olivia dergon Malvolion ti choje unazėn e saj mbas saj (si Chezario).

Kur Viola merr unazėn prej Malvolios, ajo realizon te kuptoje dashurinė e re te Olivias pėr te dhe parashikon se si gjerat do te rrjedhin tani qe Orsino dashuron Olivian, Olivia dashuron Violėn (si Chesario), dhe Viola dashuron Orsinon.

Ne bregun e detit, Sebastiani i thotė Antonit (kapiteni qe shpėtoi,por jo Viola) pėr parandjenjėn dhe friken e tij qe Viola ėshtė mbytur. Sebastiani niset pėr ne Oborrin e Orsinos, dhe, edhe pse Antoni e di qe ai ka armiq aty, ai i shkon pas Sebastianit duke patur keqardhje pėr veshtiresinte e tij.

Ne shtepine e Olivias, Tobi dhe Andrea pine gjate gjithė natės, ndėrsa Kllouni i argėton ata. Maria shfaqet dhe Tobi fillon te flirtoje me te. Malvolio, sidoqoftė, vjen dhe mundohet qe te zbute dėfrimin. Pasi ai ikėn, Maria i thote Tobit, Andreut, dhe Kllounit se si ajo planifikon ti bej dredhi Malvolios qe te mendoje qe Olivia ėshtė ne dashuri me atė. Dhe kėshtu ajo i penshkruan letra dashurie atij si me dorėn e Olivias. Vechas, Andreu i thotė Tobit qe atij po i mbarohen leket ndėrsa ai ėshtė duke u munduar te fitoje zemrėn e Olivias, dhe nėse ai humbet, ai do te fajėsonte Tobin.

Ne pallatin e Dukės, kllouni kėndon kėnge dashurie, ndėrsa Viola dhe Orsinua diskutojnė kualitetet e dashurisė. Orsinua porosit Violėn qe ti afrohet Olivias serisht me urimet e tij, edhe pse Viola ngulmon qe Olivia nuk do qe te lėvizi prej shtepise se saj.

Ne kopshtin e Olivias, Tobi, Andreu, sherbyesi i Olivias Fabiani, dhe Maria fshihen dhe degjojne endrren pompoze te Malvolios pėr martesėn e tij ne “pritje te afėrt” me Olivian, ide kjo e vendosur ne mendjen e tij prej letrave mashtruse te Marias.

Viola vjen pas te shtepia e Olivias te flasi me te pėr Orsinon, por Olivia i deklaron Violes qe ajo e dashuron ate (si Chesario). Andreu serisht njofton qe ai ėshtė duke ikur, por Tobi dhe Fabiani serisht e bindin atė qe te rrije, dhe i mbushin mendjen qe ai duhet te dueloj Violėn (si Chesario) pėr ti lėne mbresa Olivias dhe per te fituar zemrėn e saj. Vechas, Tobi i pohon Fabianit qe ai e mban Andreun rrotull vetėm e vetėm qe te pėrdore leket e tij pėr alkool.

Sebastiani dhe Antoni arrin ne Illyri dhe Sebastiani vendos qe te shetise qytezėn, pastaj me vone e takon Antonin te Hani i Elefantit.

Te shtėpia e Olivias, Malvolio i afrohet Olivias dhe bėn avancime ndaj saj, por ajo e mendon atė te marre. Kur u shfaqen Tobi, Maria, dhe Fabiani, Malvoliua i trajton ata si te jene me anėn e tij dhe sillet si fisnik, duke i shkatuar ata te qeshin me te madhe prapa krahėve te tij. Andreu shfaqet me fjalėt e tij te pahijshme dhe sfiduese ndaj Violės por Tobi premton qe do ta shpėtoje prej tij. Tobi vjen te Viola (e cila kishte folur me Olivian) dhe i thotė asaj (si Chesario) qe Andreu, njė kalores nga me te egrit dhe me te temerrshmit, ka njė sherr me atė dhe do ti beje duel. Kjo frikėson se shumti Violėn, por Fabiani premton qe do pėrpiqet ta qetėsoje Andreun. Vechas, Tobi i thotė Andreas qe Viola ėshtė e egėr dhe e pandalshme. Tobi i merr qe te dy ne duel, dhe ndėrsa qe te dy te frikėsuar prej njeri tjetrit, shfaqet Antoni dhe e thyen situatėn, duke menduar se Viola qe Sebastiani. Pastaj shfaqen oficeret e Dukės dhe arrestojnė Antonin me urdhėr te Orsinos. Antoni, duke e menduar Violėn si Sebastianin, pyet pėr leket pas qe ai i kish dhėne hua me pare. Viola, duke mos ditur se chfare mendonte ai, mohon qe e njihte atė (megjithatė i ofron atij leke hua), duke e inatosur dhe duke e quajtur jo fisnik. Oficeret marrin Antonin, ndėrsa Viola kupton pak a shume ngaterresen dhe ka shprese te re qe Sebastiani ėshtė gjalle. Pasi largohet Viola, Tobi dhe Fabiani kurdisin Andreun dhe njė here serisht qe te dueloje Violėn (si Cesario).

Jashtė shtepise se Olivias, kllouni ndjek pas Sebastianin varavingo (duke e menduar si Violėn) duke ngulmuar qe emri i tij ėshtė Chezario dhe qe Olivia dėshiron ta shohi atė. Kjo shqetėson Sebastianin dhe ai i thotė kllounit qe te largohet. Pastaj shfaqet Andreu dhe godet Sebastianin (duke menduar se qe Viola/Chezario), por Sebastiani godet pas Andreun, dhe Andreu trembet. Tobi, duke u pėrpjekur ta mbante Sebastianin prej Andreut ai vete duelon Sebastianin, derisa ndėrhyn Olivia. Sebastiani menjehere bie ne dashuri me atė dhe ata nisen sebashku per ne shtepine e saj. Ne njė dhome tjetėr te shtepise, Malvoliua mbahet rob ne qilar ne bazament prej Tobit dhe Marias. Kllouni pretendon te jete prift dhe e viziton atė, por jo qe ta ndihmoje atė, dhe, parapėlqen, te beje shaka me te dhe e quan atė te marre.

Ne kopshtin e Olivias, Sebastiani vret mendjen dhe habitet me gjetjen e dashurisė se tij te re Olivian, pastaj ai dhe ajo marrin njė prift dhe shkojnė sebashku ne kishe qe te martohen.

Te shtėpia e Olivias, arrin Duka dhe i pergjerohet kllounit qe ta ler te shohi Olivian. Ndėrsa ishte duke pritur, shfaqen Antoni me oficeret dhe shpjegon se si ai e kishte shpetuar Sebastianin prej mbytjes dhe pastaj e ndihmoi (aktualisht Viola) ne duel. Orsinua i thotė Antonit qe ai ėshtė njė pirat pėr tu mos i zėne bese qe prej kohės qe ai e kish ndihmuar te vidhte njė nga luftanijet me te mėdha te Illyrise ne te shkuarėn. Olivia arrin dhe menjehere fillon te marroset pas Violės (si Chezario), dhe pėrfundimisht e quan atė burrin e saj, duke shokuar Violėn dhe tėrbuar Duken. Prifti arrin dhe konfirmon martesėn midis Olivias dhe Chezarios (aktualisht Sebastiani). Pastaj shfaqet Andreu dhe betohet qe Chezariua kish goditur Tobin anash kokės, duke e plagosur atė, por Viola e mohon. Shfaqet Tobi, i tėrbuar ndaj Violės (duke e menduar atė si Sebastianin), por largohet qe te fashohet. Finalish, shfaqet Sebastiani dhe i pershendet te gjithė, ndėrsa qe te dy binjaket (ai dhe Viola) habiten dhe gėzohen qe tjetri tjetri ishte duke jetuar. Sebastiani premton qe te mbaje martesėn e tij me Olivian, dhe Duka ben-be qe te martohet me Violen. Malvolio nxirret prej qelisė dhe te gjithė mesojne hilen e luajtur ndaj tij. Fabiani dhe Kllouni pranojne qe, Tobi, dhe Maria e kishin bere te gjithė pėr shaka, dhe si rikthim pėr ndihmen e Marias, Tobi u martua me Marian. Sidoqoftė, Malvoliua ben-be qe do te hakmerret ndaj tyre te gjithėve. Duka thėrret shėrbyesit e tij qe te qetesojne Malvolion, dhe qe te gjithė largohen te gėzuar.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11238
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi