» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Eleni Qiriēi

Shko poshtė

Eleni Qiriēi

Mesazh nga Dardania prej Mon 27 Apr 2015, 14:36

Eleni Qirici lindi mė 25 janar tė vitit 1925 nė Australi, ėshtė aktore, kėrcimtare dhe akrobate shqiptare.
Biografia

Gjatė karrierės sėsaj ajo ka provuar tė jetė aktore, kėrcimtare dhe akrobate. Fillimisht ajo punoi nė teatrin italian “Bertoldissimo” dhe bėri njė turne tė sukseshėm nėpėr Itali. Ajo ishte protagonistja kryesore, tė cilėn shtypi i kohės e cilėsoi “La piccola grande Dea”, (E madhja hyjneshė e vogėl). U shqua pėr suksesin qė pati gjatė xhirimeve tė shoqėrisė amerikane “Metro Goldwin Mayer”, tė Hollivudit. Ajo qėndroi nė Hollivud pėr shumė kohė ku interpretoi nė shumė filma.

Eleni Qirici ėshtė shqiptare, e lindur nė Australi. Artiste e famshme, me baba korēar dhe nėnė australiane. Jetėn e kaloi mes kėngės, aktrimit dhe kėrcimit. Tanimė jeton nė Amerikė si njė pensioniste e pasur dhe e lumtur. Nė rini ka qenė e bukur dhe gjithmonė e lakmueshme nga meshkujt. Korēėn, vendin e tė atit, e preku vetėm kur ishte nėntė muajshe. Kush i ka jetuar ato vite, apo e njeh mirė historinė, padyshim i kujtohet kėngėtarja Elena Qirici. Dha pak koncerte nė Shqipėri, duke nisur me Korēėn, qytetin e serenatave, me Tiranėn, Shkodrėn, Durrėsin, Elbasanin, etj. Por pjesėn mė tė madhe tė suksesit tė saj, Qirici e fitoi nė Evropė dhe nė Amerikė, ku jeton edhe sot nė moshėn 82-vjeēare. Rrjedh nga familje artistėsh, historia e tė cilėve ėshtė e lashtė dhe e pasur. Kjo familje, qė emigroi nė vitin 1890 nė Amerikė pėr arsye ekonomike, mė pas do tė bėhej njė nga pjesėtaret mė tė rregullta tė festave mondane. Elena Qirici, artisja e famshme shqiptare, tė cilėn shtypi botėrore e ka vlerėsuar maksimalisht, e nisi karrierėn e saj artistike qė nė moshėn pesėvjeēare, ku filloi tė kėndonte, kėrcente dhe tė merrej me akrobaci, kėtė tė fundit tė mėsuar nga xhaxhai i saj. Pėr herė tė parė, ashtu e ndrojtur dhe me ēiltėrsinė e njė fėmijė, Qirici interpretoi nė skenėn e kinema “majestik”, sė bashku me grupin e xhaxhait, i cili falė saj rroku njė sukses tė madh, qė bėri tė kapėrcente kufijtė e Korēės. Kur ishte vetėm 13 vjeē, Elena pushtoi e vetme skenat e vendit. Koncertin e parė sė bashku me prindėrit e saj, instrumentistė, Elena e dha nė kinema “majestik” nė Korēė. Ishte njė koordinim i interpretimit tė dy prindėrve instrumentistė dhe vajzės sė tyre qė herė kėndonte, herė kėrcente dhe herė interpretonte si akrobate. Koncerti u prit me entuziazėm tė madh, gjė qė e inkurajoi vogėlushen, e cila shumė shpejt u bė e njohur pėr talentin e saj edhe nė skenat e qyteteve tė Tiranės, Durrėsit, Shkodrės, Elbasanit, Vlorės etj. Ajo befasonte publikun, ndėrsa shtypi i kohės e pasqyronte turneun artistik tė Elenės duke evidentuar talentin e saj artistik, veēanėrisht pėr kėngėt.

Shkollimi nė Vjenė dhe Suksesi nė Evropė

Prindėrit, duke qenė vetė artistė kuptuan se vajza kishte aftėsi tė rralla artistike, ndaj vendosėn ta ēonin pėr studime nė Vjenė, nė njė shkollė danci. Nuk kishin kaluar as tre muaj qė Elena mėsonte nė kėtė shkollė, kur u ngjit nė skenėn e teatrit variete tė Vjenės. Interpretimi i saj plot jetė, shkathtėsi dhe besim nė vetvete ra menjėherė nė sy tė kritikėve tė artit, tė cilėt filluan ta mbėshtesnin kėtė talent tė ri. Shtypi filloi tė shkruajė pėr tė dhe padyshim kjo tėrhoqi vėmendjen e menaxherėve italianė, tė cilėt qėmtonin talentet e reja dhe u ofronin rrugė drejt suksesit. Kėshtu ndodhi edhe me Elenėn. Nė njė koncert tė saj nė Vjenė u paraqit pėrfaqėsuesi i shoqėrisė italiane “Frateli Schwarz”, tepėr e njohur nė atė kohė, qė i ofroi njė marrėveshje 6-mujore. Nė kėtė shoqėri bėnin pjesė 80 artistė, por Elena e vogėl u bė shumė shpejt protagonistja kryesore, duke siguruar suksesin e shoqėrisė “Bertoldissimo”. Shfaqjet artistike tė organizuara nga kjo shoqėri nė shumė qytete tė Italisė ishin njė sukses i madh dhe sigurisht e ndihmuan Elenėn tė bėhej e njohur shumė shpejt nė jetėn artistike italiane. Shtypi italian i rezervoi Elena Qiricit njė vend tė veēantė dhe pėr tė u shkruan mjaft artikuj, ku ajo emėrtohej si “La picola grande diva” (vogėlushja hyjneshė e madhe). Me kėtė koncert ajo interpretoi gati nė tė gjitha skenat e qyteteve tė mėdha italiane si nė Romė, Milano, Bolonjė, Firence etj. Por kjo jetė artistike i shėrbeu pėr tė dalė tej kufijve tė Italisė. Tek Elena mbėrritėn menaxherė tė shoqėrive evropiane, mes tė cilėve artistja e re korēare zgjodhi shoqėrinė franceze “A.B.C” tė Parisit.Rrugėtimi drejt Hollivudit

Tek Elena ishin ndėrthurur gjithė cilėsitė e mira: talenti si kėngėtare, kėrcimtare dhe akrobate. Bashkėngjitur talentit, bukuria e stili i veēantė qė e karakterizonte nė jetė, kėto veēori bėnė qė Qirici tė tėrhiqte vėmendjen e shoqėrive kinematografike amerikane. Njė pėrfaqėsues i kinematografisė amerikane tė Hollivudit, “Metro – Golduin – Mayer”, i ofroi tė bėhej pjesė e projektit tė tij. Pranoi. Qė nė vitin e parė tė mbėrritjes nė Amerikė, Qirici interpretoi disa role kryesore, nė tė cilat kėndonte, kėrcente dhe interpretonte nė mėnyrė tė shkėlqyer. Talenti i saj shumė shpejt tė ishte e mirėpritur nga artdashėsit amerikanė. Pa vonuar, vepra e vajzės shqiptare u pasqyrua edhe nė mjaft media amerikane, tė cilat nisėn ta krahasojnė me balerinėn e famshme amerikane tė kohės Eleonor Pauell. Nė verėn e vitit 1938, Elena bashkė me prindėrit u kthye nė Korēė, ku veē kujtimeve, kishte aty edhe plot tė afėrm. Pėr t’i respektuar ajo vendosi tė japė njė koncert tek kinema “majestik”, prej nga mori rrugė veprimtaria e saj artistike. Bashkė me tė interpretonin edhe prindėrit. Disa ditė mė vonė ky koncert u dha nė kryeqytet. Shtypi i kohės bėnte reklamėn njė ditė mė parė: “Tė mėrkurėn, ora 9 nė kinema “Nacional” interpreton ulli kinematografik shqiptar Elena Qirici, kėngėtare, valltare dhe akrobate... Tėrė shtypi evropian dhe amerikan i kanė ngritur lart cilėsitė e tė voglės Elena Qirici. Ajo ka entuziazmuar publikun e Londrės, Parisit, Vjenės, Romės, ėshtė artistja kryesore e dy filmave nė Hollivud. …Eshtė njė artiste qė posedon me tė vėrtetė diēka qė nuk mėsohet, por vetėm lindet, qė me tė vėrtetė nderon gjithė kombin shqiptar nė botėn e huaj”. Njė ditė pas shfaqjes nė shkrimin me titull “Sukses i jashtėzakonshėm i vogėlushes Elena” shkruhej: “… ishte njė eveniment i madh artistik pėr gjithė Shqipėrinė, ishte shfaqėsina e artistes me famė botėrore Elena Qirici. Elena e jeton muzikėn qė kėrcen me njė harmoni tė mbaruar lėvizjesh dhe buzėqeshjesh. Nė Amerikė ėshtė konsideruar mė tepėr se njė yll”.Martesa nė Amerikė dhe Mbyllja e Karrierės

Shkėlqimi i artistes sė re shqiptare nuk kishte si tė mos tėrhiqte vėmendjen e elitės amerikane. Koncertet e saj dhe mė pas edhe filmat ku ajo interpretonte ndiqeshin dhe vlerėsoheshin prej shtresave tė pasura tė Amerikės. Babai i saj, Vasili, pėrpiqej ta mbante larg mjediseve tė elitės amerikane dhe e kėshillonte qė shokun e jetės ta zgjidhte mes emigrantėve shqiptarė qė jetonin dhe punonin nė atė kohė nė Amerikė. Ai parandiente se martesa me njė amerikan apo ndonjė tė huaj tjetėr do ta largonte nga prindėrit, tė afėrmit, vendi i tij. Ishte kjo arsyeja qė ai refuzonte edhe kėrkesat qė i vinin pėr martesė nga djem tė kombėsive tė tjera. Pavarėsisht kėsaj, Qirici u martua me djalin e njė prej familjeve mė tė pasura nė Amerikė, Fordi. Por kjo martesė i kushtoi artistes shqiptare tė hiqte dorė nga bota e artit, duke iu pėrshtatur kėshtu jetės mondane. Mėsohet se Elena, vajza e vogėl korēare, tani ėshtė rreth 82 vjeē dhe jeton nė familjen e madhe tė Fordve nė Amerikė.
Eleni Qirici lindi mė 25 janar tė vitit 1925 nė Australi, ėshtė aktore, kėrcimtare dhe akrobate shqiptare.
Biografia

Gjatė karrierės sėsaj ajo ka provuar tė jetė aktore, kėrcimtare dhe akrobate. Fillimisht ajo punoi nė teatrin italian “Bertoldissimo” dhe bėri njė turne tė sukseshėm nėpėr Itali. Ajo ishte protagonistja kryesore, tė cilėn shtypi i kohės e cilėsoi “La piccola grande Dea”, (E madhja hyjneshė e vogėl). U shqua pėr suksesin qė pati gjatė xhirimeve tė shoqėrisė amerikane “Metro Goldwin Mayer”, tė Hollivudit. Ajo qėndroi nė Hollivud pėr shumė kohė ku interpretoi nė shumė filma.

Eleni Qirici ėshtė shqiptare, e lindur nė Australi. Artiste e famshme, me baba korēar dhe nėnė australiane. Jetėn e kaloi mes kėngės, aktrimit dhe kėrcimit. Tanimė jeton nė Amerikė si njė pensioniste e pasur dhe e lumtur. Nė rini ka qenė e bukur dhe gjithmonė e lakmueshme nga meshkujt. Korēėn, vendin e tė atit, e preku vetėm kur ishte nėntė muajshe. Kush i ka jetuar ato vite, apo e njeh mirė historinė, padyshim i kujtohet kėngėtarja Elena Qirici. Dha pak koncerte nė Shqipėri, duke nisur me Korēėn, qytetin e serenatave, me Tiranėn, Shkodrėn, Durrėsin, Elbasanin, etj. Por pjesėn mė tė madhe tė suksesit tė saj, Qirici e fitoi nė Evropė dhe nė Amerikė, ku jeton edhe sot nė moshėn 82-vjeēare. Rrjedh nga familje artistėsh, historia e tė cilėve ėshtė e lashtė dhe e pasur. Kjo familje, qė emigroi nė vitin 1890 nė Amerikė pėr arsye ekonomike, mė pas do tė bėhej njė nga pjesėtaret mė tė rregullta tė festave mondane. Elena Qirici, artisja e famshme shqiptare, tė cilėn shtypi botėrore e ka vlerėsuar maksimalisht, e nisi karrierėn e saj artistike qė nė moshėn pesėvjeēare, ku filloi tė kėndonte, kėrcente dhe tė merrej me akrobaci, kėtė tė fundit tė mėsuar nga xhaxhai i saj. Pėr herė tė parė, ashtu e ndrojtur dhe me ēiltėrsinė e njė fėmijė, Qirici interpretoi nė skenėn e kinema “majestik”, sė bashku me grupin e xhaxhait, i cili falė saj rroku njė sukses tė madh, qė bėri tė kapėrcente kufijtė e Korēės. Kur ishte vetėm 13 vjeē, Elena pushtoi e vetme skenat e vendit. Koncertin e parė sė bashku me prindėrit e saj, instrumentistė, Elena e dha nė kinema “majestik” nė Korēė. Ishte njė koordinim i interpretimit tė dy prindėrve instrumentistė dhe vajzės sė tyre qė herė kėndonte, herė kėrcente dhe herė interpretonte si akrobate. Koncerti u prit me entuziazėm tė madh, gjė qė e inkurajoi vogėlushen, e cila shumė shpejt u bė e njohur pėr talentin e saj edhe nė skenat e qyteteve tė Tiranės, Durrėsit, Shkodrės, Elbasanit, Vlorės etj. Ajo befasonte publikun, ndėrsa shtypi i kohės e pasqyronte turneun artistik tė Elenės duke evidentuar talentin e saj artistik, veēanėrisht pėr kėngėt.

Shkollimi nė Vjenė dhe Suksesi nė Evropė

Prindėrit, duke qenė vetė artistė kuptuan se vajza kishte aftėsi tė rralla artistike, ndaj vendosėn ta ēonin pėr studime nė Vjenė, nė njė shkollė danci. Nuk kishin kaluar as tre muaj qė Elena mėsonte nė kėtė shkollė, kur u ngjit nė skenėn e teatrit variete tė Vjenės. Interpretimi i saj plot jetė, shkathtėsi dhe besim nė vetvete ra menjėherė nė sy tė kritikėve tė artit, tė cilėt filluan ta mbėshtesnin kėtė talent tė ri. Shtypi filloi tė shkruajė pėr tė dhe padyshim kjo tėrhoqi vėmendjen e menaxherėve italianė, tė cilėt qėmtonin talentet e reja dhe u ofronin rrugė drejt suksesit. Kėshtu ndodhi edhe me Elenėn. Nė njė koncert tė saj nė Vjenė u paraqit pėrfaqėsuesi i shoqėrisė italiane “Frateli Schwarz”, tepėr e njohur nė atė kohė, qė i ofroi njė marrėveshje 6-mujore. Nė kėtė shoqėri bėnin pjesė 80 artistė, por Elena e vogėl u bė shumė shpejt protagonistja kryesore, duke siguruar suksesin e shoqėrisė “Bertoldissimo”. Shfaqjet artistike tė organizuara nga kjo shoqėri nė shumė qytete tė Italisė ishin njė sukses i madh dhe sigurisht e ndihmuan Elenėn tė bėhej e njohur shumė shpejt nė jetėn artistike italiane. Shtypi italian i rezervoi Elena Qiricit njė vend tė veēantė dhe pėr tė u shkruan mjaft artikuj, ku ajo emėrtohej si “La picola grande diva” (vogėlushja hyjneshė e madhe). Me kėtė koncert ajo interpretoi gati nė tė gjitha skenat e qyteteve tė mėdha italiane si nė Romė, Milano, Bolonjė, Firence etj. Por kjo jetė artistike i shėrbeu pėr tė dalė tej kufijve tė Italisė. Tek Elena mbėrritėn menaxherė tė shoqėrive evropiane, mes tė cilėve artistja e re korēare zgjodhi shoqėrinė franceze “A.B.C” tė Parisit.Rrugėtimi drejt Hollivudit

Tek Elena ishin ndėrthurur gjithė cilėsitė e mira: talenti si kėngėtare, kėrcimtare dhe akrobate. Bashkėngjitur talentit, bukuria e stili i veēantė qė e karakterizonte nė jetė, kėto veēori bėnė qė Qirici tė tėrhiqte vėmendjen e shoqėrive kinematografike amerikane. Njė pėrfaqėsues i kinematografisė amerikane tė Hollivudit, “Metro – Golduin – Mayer”, i ofroi tė bėhej pjesė e projektit tė tij. Pranoi. Qė nė vitin e parė tė mbėrritjes nė Amerikė, Qirici interpretoi disa role kryesore, nė tė cilat kėndonte, kėrcente dhe interpretonte nė mėnyrė tė shkėlqyer. Talenti i saj shumė shpejt tė ishte e mirėpritur nga artdashėsit amerikanė. Pa vonuar, vepra e vajzės shqiptare u pasqyrua edhe nė mjaft media amerikane, tė cilat nisėn ta krahasojnė me balerinėn e famshme amerikane tė kohės Eleonor Pauell. Nė verėn e vitit 1938, Elena bashkė me prindėrit u kthye nė Korēė, ku veē kujtimeve, kishte aty edhe plot tė afėrm. Pėr t’i respektuar ajo vendosi tė japė njė koncert tek kinema “majestik”, prej nga mori rrugė veprimtaria e saj artistike. Bashkė me tė interpretonin edhe prindėrit. Disa ditė mė vonė ky koncert u dha nė kryeqytet. Shtypi i kohės bėnte reklamėn njė ditė mė parė: “Tė mėrkurėn, ora 9 nė kinema “Nacional” interpreton ulli kinematografik shqiptar Elena Qirici, kėngėtare, valltare dhe akrobate... Tėrė shtypi evropian dhe amerikan i kanė ngritur lart cilėsitė e tė voglės Elena Qirici. Ajo ka entuziazmuar publikun e Londrės, Parisit, Vjenės, Romės, ėshtė artistja kryesore e dy filmave nė Hollivud. …Eshtė njė artiste qė posedon me tė vėrtetė diēka qė nuk mėsohet, por vetėm lindet, qė me tė vėrtetė nderon gjithė kombin shqiptar nė botėn e huaj”. Njė ditė pas shfaqjes nė shkrimin me titull “Sukses i jashtėzakonshėm i vogėlushes Elena” shkruhej: “… ishte njė eveniment i madh artistik pėr gjithė Shqipėrinė, ishte shfaqėsina e artistes me famė botėrore Elena Qirici. Elena e jeton muzikėn qė kėrcen me njė harmoni tė mbaruar lėvizjesh dhe buzėqeshjesh. Nė Amerikė ėshtė konsideruar mė tepėr se njė yll”.Martesa nė Amerikė dhe Mbyllja e Karrierės

Shkėlqimi i artistes sė re shqiptare nuk kishte si tė mos tėrhiqte vėmendjen e elitės amerikane. Koncertet e saj dhe mė pas edhe filmat ku ajo interpretonte ndiqeshin dhe vlerėsoheshin prej shtresave tė pasura tė Amerikės. Babai i saj, Vasili, pėrpiqej ta mbante larg mjediseve tė elitės amerikane dhe e kėshillonte qė shokun e jetės ta zgjidhte mes emigrantėve shqiptarė qė jetonin dhe punonin nė atė kohė nė Amerikė. Ai parandiente se martesa me njė amerikan apo ndonjė tė huaj tjetėr do ta largonte nga prindėrit, tė afėrmit, vendi i tij. Ishte kjo arsyeja qė ai refuzonte edhe kėrkesat qė i vinin pėr martesė nga djem tė kombėsive tė tjera. Pavarėsisht kėsaj, Qirici u martua me djalin e njė prej familjeve mė tė pasura nė Amerikė, Fordi. Por kjo martesė i kushtoi artistes shqiptare tė hiqte dorė nga bota e artit, duke iu pėrshtatur kėshtu jetės mondane. Mėsohet se Elena, vajza e vogėl korēare, tani ėshtė rreth 82 vjeē dhe jeton nė familjen e madhe tė Fordve nė Amerikė.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11232
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi