» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Shaban Gashi

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Shaban Gashi

Mesazh nga Dardania prej Sun 26 Apr 2015, 20:49


Shaban Gashi ishte xhirues filmi e televizioni tė Kosovės, lindi mė 1939 nė Prizren, Kosovė; vdiq mė 1990 nė vendlindje.

Shaban Gashi si fotograf filloi tė punojė qė nga mosha shtatė vjeēare dhe vazhdoi me hobin e tijė gjer nė regjistrim e tijė nė shkollėn e muzikės nė Prizren, Kosovė. Pas mbarimit tė shkollės sė mesme u regjistrua nė akademin e filmit nė Zagreb. Gjat viteve 1976 - 1980 ai bėri studimet dhe dipllomoi nė Akademinė e Filmit dhe Fotografisė nė Zagreb, Kroaci. Disa vite (1960-1970) kishte firmėn e vetė si fotografike nė bregtetin e Kroacisė dhe ishte fotoreporter i disa agjensive fotografike tė Evropės pėr teritorin e Kosovės.

Nė vitin 1971 Shaban Gashi u punėsua si kamera operatorė nė Radio Televizionin e Beogradit nė gjuhėn shqipe. Nė vitin 1974 u themelua Radio Televizioni i Prishtinės si televizion i pavarur publik ku Shaban Gashi ishte njėri nga themeluesit. Me themelimin e Kosovafilmit ai ndihmoi nė ndėrtimin e kompanisė sė parė filmike qė filmoi dokumentarė e parė 35 mm nė Kosovė.

Ai luajti rolin kryesorė nė “Halili” nė “Halili e Hajrija” nė teatrin kombėtarė nė Shkup, Maqedoni.

Nė vitin 1990 ai ndėrron jetė dhe me kėtė pėrmbyll veprimtarinė e tijė tė bujshme sa artistike aq edhe patriotike.
Kameraman

Shtėnja nė ajėr (1976) (TV) (kameraman)
Dita e mėrgimtarėve (1975) (asistent kameraman)
Ditari i Lec pazhecit(1975) (mini) seri (asistent kameraman)
Trimi (1975) (TV) (asistent kameraman)
Por (1974) (TV) (kameraman)
Pasqyra televizive (1966) seri (asistent kameraman) (1971-1972) (kameraman) (1971-1973)
Shkėndija (1971) (TV) (asistent kameraman)
Sofra (1971) (TV) (asistent kameraman)
Tė ngujuarit (1971) (TV) (asistent kameraman) (fotograf stilistik)
Kinematograf


Reportezhe nga Turqia (1977) (TV)
Bujku (1973) (TV)
Shkolla ime (1972) (TV)
Aktrim
Halili e Hajrija" -- Halili/ Lead -- Teatri Kombėtarė Shkup, Maqedoni

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10955
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi