» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Zehrudin Dokle

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Zehrudin Dokle

Mesazh nga Dardania prej Thu 23 Apr 2015, 14:45


Zehrudin Dokle lindi mė 12 janar tė vitit 1952 nė Kukės, Shqipėri, ėshtė regjisor dhe aktor, shkrimtar dhe pėrkthyes Shqiptar.
Trivia
1952 - Zehrudin Dokle lindi ne fshatin Borje te qytetit te Kukesit ne Shqipėri.
1965-70 - Kryen shkollen e mesme profesionale "Politeknikumi 7 Nentori" (sot Harry Fultz). Gjate te njejtes periudhe merr pjese ne teatrin amator te shkolles, nen drejtimin e te famshmes Marie Logoreci.
1970-74 - Konkurron dhe pranohet ne Akademin e Larte te Arteve,"Aleksander Moisiu" ne Tirane, Shqipėri nen udheheqjen artistike te Profesorit dhe Artistit te Popullit Kujtim Spahivogli. Mbron dipllomen ne teatrin "Migjeni" ne Shkoder, nen udheheqjen artistike te Artistit te Popullit, Regjisorit Serafin Fanko.
1972 - Boton artikullin e tij te pare "Gjuha e personazheve si mjet individualizues ne teater" ne gazeten "Drita" - Organ i Lidhjes se Shkrimtarve dhe Artisteve te Shqipėrise.
1972 - 20 vjecari Zehrudin Dokle ėshtė regjisor i grupit legjendar "Matura 72".
1973 - Regjisor i festivalit te dyte "Kėnga e Studentit".
1973 - Regjisor i radio drames "Era e Lartėsive" ku interpretuan aktoret e shquar si Naim Frasheri - Artist i Popullit, Rrobert Ndrenika - Artist i Popullit etj.
1973 - Regjisor ne programin "Ora Gazmore" nė radio Tirana.
1975-86 - Regjisor i Estrades Profesioniste te qytetit te Kukesit.
1978 - Martohet me kengetaren e shquar Kleopatra Skarco-Dokle.
1979 - Lindja e vajzes Olta.
1983 - Lindja e vajzes Borjana.
1985-86 - Kryen magjistraturen pėr "Dramaturgji dhe kritikė teatrore".
1987-92 - Rregjisor - Aktor ne teatrin "Migjeni" te Shkodres, ku ve ne skene shume premiera te sukseshme si: "Ju Lutem Nje Duartrokitje", "A mund t'ju bėj njė pyetje", "Tre shuplakat" etj...
1990 - Lindja e djalit Leart.
1999 - Themelon dhe kryeson shoqaten kulturore "Ivan Vazov".
1997-99 - Inspektor per teatrin dhe kinematografine ne Ministrine e Kultures, Rinise dhe Sporteve te Republikes se Shqipėrise.
2000 - Specializim tre-mujor, ne Akademin e Arteve ne Sofie, Bullgari.
2003 e nė vazhdim - Antar i bordit organizator te festivalit nderkombetar te teatrit "Butrint 2000".
2004 - Boton librin "Teknika e te Folurit Artistik" i cili studiohet nga studentet e Akademise se Larte te Arteve ne Tirane, per teater dhe drame.
2004 - Boton librin "Une Rrecituesi i Pashallareve tė Kuq", pėrmledhje e artikujve kritike pėr teatrin dhe kinematografine.
2005 - Perkthen permbledhjen me titull "Tregime te Egra" te autorit te shquar te letersis moderne Bullgare Nikolaj Hajtov.
2005 - Vlersohet me medalje nga Ministria e Kultures Bullgare, per "Kontribut ne Propagandimin e Kultures Bullgare ne Bote".
2006 - Perkthen permbledhjen me titull "Pakez Melhem Bullgar" te autorit Bullgar, Cudomir.
Aktrim
Mirmengjes Shoku Lenin, 2007
Lulet e Bores , 2005
Mao Ce Dun, 2005
Ngjyrat e Moshes, 1987
Agimet e Stinės sė Madhe, 1984 - serial televiziv
Besa e kuqe, 1982
Guna Permbi Tela, 1977
Shembja e idhujve, 1977
Tomka dhe shokėt e tij, 1976
Regjisor
Ju Lutem Nje Duartrokitje - Premier
A Mund T'ju Bej Nje Pyetje - Premier
Tre Shuplakat - Premier
Matura 72
Librat e Shkruar
Teknika e te Folurit Artistik
Une Rrecituesi i Pashallareve tė Kuq
Gjuha e Personazheve si Mjet Individualizues ne Teater - Artikull
Perkthyer
Tregime te Egra - Nikolaj Hajtov
Pakez Melhem Bullgar - Cudomir

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10826
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi