» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Guljelm Radoja

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Guljelm Radoja

Mesazh nga Dardania prej Thu 23 Apr 2015, 14:31


Guljelm Radoja ka lindur nė 2 korrik tė vitit 1945 nė qytetin e Shkodrės. Pas pėrfundimeve studimeve tė larta nė Institutin e Lartė tė Arteve (sot Akademia e Arteve) pėr Dramaturgji nė vitin 1972, fillon punėn si aktor profesionist nė Teatrin e Librazhdit. Mė pas largohet nga ky teatėr pėr tė punuar si aktor dhe regjisor pranė Teatrit "Bylis" tė qytetit tė Fierit dhe mė pas si aktor nė Teatrin "Aleksandėr Mojsiu" nė Durrės. Ndėr interpretimet e tij nė teatėr mund tė pėrmendim rolet e tij nė dramat “Bourgeois Wedding” e Bertold Brehtit, “Me syrin e njė klouni” e Heinrich Bėllit, “Trojanėt” e Vasilis Theodoropulosit etj.

Nė kinematografi ai ka luajtur mė shumė se 30 role. Roli i i tij i parė ishte ai i inxhinnierit tė pyjeve nė filmin "Gjurma" nė vitin 1970. Mė tej do tė vazhdonin njė sėrė rolesh tė tjera si roli i Tenente Gruabardhit nė filmin "Nė fillim te verės" nė vitin 1975, roli i Stefan Bardhit nė filmin "Mėsonjėtorja" nė vitin 1979, roli i Petro Nini Luarasit nė filmin "Kush vdes nė kėmbė" nė vitin 1984, roli i priftit nė filmin "Kthimi i ushtrisė sė vdekur" nė vitin 1989, roli i prokurorit nė filmin "Kolonel Bunker" nė vitin 1998, etj.

Pėr meritat e tij artistike Guljelm Radoja ėshtė nderuar me titullin "Artist i Merituar". Radoja jeton nė Durrės.
Filmografia
Nė kėrkim tė kujt (2011) serial
Der Albaner (Shqiptari) - (2009)
Kronikė provinciale (2009)
Njerez dhe Fate - (2001-2003) mini-seri
Unė ti dhe Kasandra - (1999) (TV)
Dasma e Sakos - (1998) , Sako
Kolonel Bunker - (1998)
Dashuria e fundit - (1995)
Nekrologji - (1994)
Vdekja e burrit - (1992)
Kthimi i ushtrisė sė vdekur - (1989) ....Prifti
Flutura nė kabinėn time - (1988) ...Marku
Eja! - (1987) ...Lirimi
Vrasje nė gjueti - (1987) ...Pertefi
Asgjė nuk harrohet - (1985) ....Peshkatari
Mondi dhe Diana - (1985) ....Babai i Mondit
Tė paftuarit - (1985)
Vendimi - (1984) .... Leēiano
Kush vdes nė kėmbė - (1984) ....Petro Luarasi
Gracka - (1983) ....Refiku, radisti
Era e ngrohtė e thellėsive - (1982) (TV) ....Rexhepi
Rruga e lirisė - (1982), Aleksi
Nėntori i dytė - (1982) ....Lym Kepi
Gėzhoja e vjetėr - (1980) ....Servet Saraēi
Goditja (1980) - (TV) ...Agimi
Dorina (1979) - (TV) ...Viktori
Mėsonjtorja - (1979) ....Stefan Bardhi
Gjeneral gramafoni - (1978) ....Zoti Alberto
Nė pyjet me borė ka jetė - (1978) ....Inxhinieri
I treti - (1978), major Kelli
Shembja e idhujve - (1977), arkeologu
Zani partizani - (1976) (TV) .... Komisari
Gjenerali i ushtrisė sė vdekur - (1976) ....prifti
Dimri i fundit - (1976) ....Togeri gjerman
Nė fillim tė verės - (1975), Gurabardhi
Shtigje lufte - (1974), fotografi
Gjurma - (1970), inxhinier

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10937
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi