» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Eduart Makri

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Eduart Makri

Mesazh nga Dardania prej Tue 21 Apr 2015, 23:27

Eduart Makri aktor dhe regjisor shqiptar.

Eduart Makri ka lindur nė 5 Qershor tė vitit 1957 nė qytetin e Gjirokastrės. Pas pėrfundimit tė studimeve tė larta nė Institutin e Lartė tė Arteve (sot Akademia e Arteve) nė degėn e Aktrimit fillon punėn nė Kinostudion “Shqipėria e Re” si regjisor dhe skenarist. Nė vitin 1993 fillon punėn si pedagog nė Akademinė e Arteve. Nė vitin 1997 do tė zgjidhet Drejtor Ekzekutiv i Fondacionit tė Kulturės dhe Arteve “Fan Noli”. Nė vitin 1997 do tė emėrohet Drejtor i Departamentit tė Filmit dhe Spektaklit nė Televizionin Publik Shqiptar. Nė vitin 2000 largohet nga atdheu pėr nė Kanada. Nė teatėr ai do tė interpretojė disa role me trupėn e Teatrit Tė Instituti tė Lartė tė Arteve (sot Akademia e Arteve) si psh rolin e Kronshtadit nė dramėn “Shtėpia e kukullės” apo rolin e Hetuesit nė dramėn “Vdekja e njė vajze”. Nė kinematografi roli i tij i parė si aktor do tė jetė ai i Vasos nė filmin “Vėllezėr dhe shokė” nė vitin 1980. Mė tej do tė vazhdonin interpretime tė tjera si ai nė rolin e Aristotelit nė filmin televiziv “Agimet e Stinės sė Madhe”, Gjergji nė filmin “Besa e kuqe”, Andrea nė filmin “Nė emėr tė lirisė”, Pirro nė filmin “Shpresa”etj. Nė regjisurė pjesėmarrja e tij e parė do tė jetė si as/regjisor i dytė nė filmin “Plaku dhe hasmi” nė vitin 1981, duke realizuar gjithsej 11 regji si asistent regjisor nė po kaq filma duke bashkėpunuar me regjisorė tė njohur si Gėzim Erebara (Artist i Merituar), Hysen Hakani, Kujtim Ēashku (Artist i Merituar), Xhanfize Keko (Artiste e Popullit) etj. Si regjisor, filmi i parė i drejtuar plotėsisht prej tij do tė jetė filmi “Shpresa” nė vitin 1989 e ndjekur nė “Shpella e Piratėve” 1991. Me vendosjen e tij nė qytetin e Torontos (Kanada) ai do tė vazhdojė profesionin e tij. Roli i tij i parė do tė jetė ai i Andre Tristan, piktorit nė filmin “This is Wonderland” nė vitin 2004. Interpretimin e tij mė tė fundit do tė jetė nė rolin kryesor nė filmin "Missing" Season 3, Episode "Cut " nė rolin e Viktor Brosky-t nė vitin 2006. Eduart Makri ėshtė anėtar me tė drejta tė plota i ACTRA-s (Alliance of Canadian Cinema, Television and Radio Artists).

Kinematografi

2006 -- Missing Season 3, Episode "Cut”........................Viktor Brosky

2006 -- Mayday.....................................................Dimitris Malamas

2005 -- Missed Field Goal.........................................Shoferi i taksisė

2004 -- This is Wonderland.......................................Andre Tristan,piktori

1989 -- Shpresa.....................................................Piro

1987 -- Nė emėr tė lirisė..........................................Andrea,partizani

1985 -- Gurėt e shtėpisė sime....................................Fisniku,shoku i Qarkorit

1982 -- Besa e kuqe............................................Gjergji

1981 -- Agimet e Stinės sė Madhe (Film TV)............Aristoteli

1981 -- Nė kufi tė dy legjendave..................................Fani

1981 -- Njė natė pa dritė...........................................Kola,i papuni

1980 -- Vėllezėr dhe shokė.........................................Vasua

Teatėr

1979 -- "Djali i Bato Agorės".......................................Djali i dytė i Batos

1979 -- “Pulėbardha” e Ēehovit...................................Trigorin

1979 -- “Shtėpia e kukullės”.......................................Kronshtadi

1978 -- “Vdekja e njė vajze”......................................Hetuesi


Regjisor

Film Artistik

1991 -- Shpella e Piratėve

1989 -- Lumi qė nuk shteron (as/regjisor)

1989 -- Shpresa

1987 -- Nė emėr tė lirisė (as/regjisor)

1987 -- Zėvendėsi i grave (as/regjisor)

1985 -- Gurėt e shtėpisė sime (as/regjisor)

1985 -- Vjeshtė e nxehtė e 41-sė (as/regjisor)

1984 -- Taulanti kėrkon njė motėr (as/regjisor)

1983 -- Dora e ngrohtė (as/regjisor)

1983 -- Njė emėr midis njerėzve (as/regjisor)

1982 -- Njeriu i mire (as/regjisor)

1981 -- Nė kufi tė dy legjendave (as/regjisor)

1981 -- Plaku dhe hasmi (as/regjisor)

Film Dokumentar

1999 -- Duke ecur drejt shpresės


Programe Televizive

1999 -- Rrėnjėt e Jetės

1998 -- Takohemi nė Lutje

Skenarist

Film Artistik

1999 -- Nė njė Botė Tjetėr (Film TV)

1991 -- Shpella e Piratėve

Film Dokumentar

1999 -- Duke ecur drejt shpresės


Programe Televizive

1999 -- Rrėnjėt e Jetės

1998 -- Takohemi nė Lutje

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10946
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi