» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Faruk Begolli

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Faruk Begolli

Mesazh nga Dardania prej Tue 21 Apr 2015, 00:19

Faruk Begolli lindi mė 14 shkurt tė vitit 1944 nė Pejė, Kosovė, dhe vdiq mė 23 gusht tė vitit 2007, ishte njė nga aktorėt e mirėnjohur nė ish Jogosllavi duke arritur njė famė shumė tė madhe nė mbarė Ballkanin dhe me gjerė. Ai studioi nė Akademinė e Filmit dhe Teatrit nė Beograd dhe diplomoi nė vitin 1966. Faruk Begolli ishte gjithashtu njė figurė e rėndėsishme e Teatrit dhe Kinematografisė Kosovare. Ishte bashkėthemelues i degės sė Aktrimi tė Fakultetit tė Artevetė tė Universitetit tė Prishtinės, ku edhe punoi si pedagog i lėndės sė Aktrimit. Nė vitet e 90-ta ai sė bashku me Enver Petrovcin themeluan Teatrin "Dodona" nė Prishtinė, nė kėtė Teatėr ai angazhonte studentėt e tij dhe aktorė tė tjerė duke inskenuar shfaqje tė ndryshme teatrale. Teatri "Dodona" u bė Teatri mė i njohur nė Kosovė gjatė kėtyre viteve duke vazhduar deri mė tani.
Regjisor dhe Dramaturg nė Teatėr
Kur kishe mujtė me m’pa, qysh mė kishe pa
Profesor jam talent se jo mahi...
Iluzionet e dashurisė
Kėngėtarja tullace
Dashuritė e Xhorxh Uashingtonit]]
Mbytma burrin
Maturantėt
Martesa
Stjuardesat
Mbreti Ibish
Hajnat nuk vijnė gjithmonė pėr tė keq
Ti, vetėm ti
Tė lumėt na pėr kėtė liri
N’dorė e ka deputeti
Filmografia
10 Minuta Film i metrazhit tė shkurtėr - (2004)
Dashuria e Bjeshkėve tė Nemuna - (1997)
Kur pranvera vonohet - (1980)
Era dhe lisi - (1979)
Tė Ngujuarit - (1972)
Si tė vdiset - (1972)
Sulmi i Kuq - (1974)
Proka - (1984)

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10769
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi