» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ermonela Jaho

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Ermonela Jaho

Mesazh nga Dardania prej Mon 20 Apr 2015, 23:41

Ermonela Jaho lindur nė Tiranė mė 1974. U largua nė vitin 1993 nga Shqipėria pėr nė Itali me njė bursė studimi, dhe mė pas iu desh ta realizojė ėndrrėn e ngjitjes nė skena, pėrkrah artistėve tė huaj. Ajo ka lindur nė Shqipėri dhe filloi mėsimet e saj tė tė kėnduarit kur ishte vetėm gjashtė vjeē. Pas pėrfundimit tė studimeve nė shkollėn artistike "Jordan Misja" nė Tiranė ajo fitoi konkursin e parė dhe shkoi nė Itali pėr tė pėrfunduar studimet e saj nė Akademinė e Santa Cecilia nė Romė. Pas pėrfundimit tė studimeve tė saj pėr kėndim dhe piano, ajo fitoi disa konkurse tė rėndėsishme, tė tilla si Giacomo Puēini nė Milano, Itali 1997, Spontini International Ancona, Itali 1998, nė Rovereto Zandonai, Itali 1999, kėngėtarja mė e mirė e Festivalit Ėexford 2000. Ajo ka performuar nė shumė opera tė botės, duke pėrfshirė Royal Opera nė Londėr, Metropolitan Opera nė Nju Jork, Berliner Statsoper, ParisChamps Elysees-Teatro San Carlo di Napoli, Opera Kompania e Filadelfias, Opera de Marsejė, Arena di Verona, Teatro Verdi di Trieste, Teatro La Fenice,Teatri Capitoul de Toulouse, etj. Aktiviteti i saj i parė ka qenė koncerti nė Mantova. Mė pas kanė qenė njė sėrė koncertesh, nė akademinė "S. Cecilia", konkurset, opera e parė "Cenerentola", nga Rossini, "L'amico Fritz" nga Mascagni, e shumė personazhe si Zhuljeta, Suzana, Kontesha, Adina, Mimi, Armida etj. Ka interpretuar nė teatrot "Aligheri", Ravena, "Piēolo", Scala-Milano dhe nė shumė skena tė tjera botėrore. Bashkėpunimet kanė qenė edhe me televizionin italin RAI, Mondovisione, BBC etj.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10943
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi