» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Nineta Verbica

Shko poshtė

Nineta Verbica

Mesazh nga Dardania prej Mon 20 Apr 2015, 17:44

Nineta Verbica lindi nё Shkodёr mё 10 Nёntor 1945. Nineta ishte e bija e Kolёs, njё nga patriotёt e shquar shkodranё, qё punoi dhe luftoi pёr lirinё e Kosovёs dhe bashkimin e trojeve etnike. Pёr kёtё ai sё bashku me Marie Shllakun, Atё Bernard Llupin dhe Gjergj Martinin, pushkatohet nga agjentura jugosllave nё Prizren mё 29 Qershor1946, duke u bёrё martir i lirisё dhe demokracisё. Nineta pasi mbaroj shkollёn fillore ndjek liceun artistik qё mbaroj nё vitin 1970. Shfaq prirje pёr vizatim qё nё fёmijёri duke vizatuar vetё nё mёnyrё tё lirё. Duke parё prirjet e saj e dёrgojnё pёr tё bёrё mёsime vizatimi privatish, tek piktori i shquar shkodran, Simon Rrota , nga viti 1958-1960.
Kariera
Punon pёr disa vjet nё Ndёrmarrjen Artistike tё Shkodrёs, nё byronё teknike si modeliste, nё degёn e drurit dhe tё punimeve tekstile. Pikturon nё pikturёn realiste dhe impresioniste me bojra vaji, pastel, karbon, laps etj. Nё portrete, pejsazhe, natyra tё qeta, portretin e kompozuar. Disa prej tyre si “Pejsazhi nё Sem“, “Portrete vajze”, “Pejsazh Razёm”, “Pejsazh dimri” janё tё blera nga Galeria e Arteve Shkodёr. Pёr herё tё parё merr pjesё nё ekspozitёn e arteve figurative tё hapur nё Shkodёr nё vitin 1962 me punime si autoportrete dhe pejsazhe me vaj. Njё ngjarje me rёndёsi pёr jetёn artistike tё Ninetёs ishte edhe pranimi i saj si anёtare e Lidhjes sё Shkrimtarёve dhe Artistёve tё Shqipёrisё, mё 1997, ku merr pjesё aktivisht nё problemet e artit qё shtrohen para artistёve shqiptarё e sidomos nё fushёn e pikturёs duke u njohur vazhdimisht me tё rejat bashkёkohore dhe mёnyrat e rritjes sё mjeshtёrisё artistike.
Punoi 20 vjet mёsuese vizatimi nё shkollat tetёvjeҫare tё qytetit tё Shkodrёs. Puna e saj spikat mё shumё nё punёn me nxёnёsit e talentuar pёr t’i pёrgatitur pёr nё shkollёn artistike. Nё vazhdim tё njё pune kёmbёngulёse nё kёrkim tё sё bukurёs nё art, tё vёrtetёsisё artistike merr pjesё vazhdimisht nё ekspozita lokale, kombёtare dhe rajonale nё Mal tё Zi(Podgoricё, Bar, Ulqin). Nё vitin 1993, hap njё ekspozitё personale nё Itali, me portrete, pejsazhe ku merr vlerёsimet maksimale. Nё vitin 1999 hap ekspozitёn personale nё Shkodёr me 55 punime kryesisht vaj, pastel, lapsё karbon.
Nё vitin 2002 hap pёrsёri dy ekspozita personale nё Shkodёr dhe nё Tiranё. Nё ekspozitёn personale tё saj nё maj tё vitit 2002 nё Shkodёr, ajo do tё paraqitet me 25 punimet e saj mё tё mira tё punuara me teknikёn e vajit, pastelit por edhe tё kombinuara, duke prekur tё gjithё gjinitё, por veҫanёrisht pejsazhin.
Ka shumё peisazhe tё punuara me shkathtёsi dhe larmi qё paraqesin subjekte dhe pamje tё ndryshme pa e pёrsёritur njёri tjetrin. Nё ekspozitёn e katёrt personale tё Ninetёs (me 20 punime, kryesisht tё punuara mbas viteve 90), tё hapur nё Qendrёn kulturore LINDART, nё qeshor tё 2003, zotёron pejsazh kryesisht vjeshtor me tone te ngrohta koloristike duke mishёruar edhe emocionin e saj krijues. Veҫanarisht dallohen tabllotё ”Liqeni”, ”Lule zambakёt”, “Lule kalkazёt ”, “Shtёpia karakteristike”, “Foleja”, “Habia dhe ёndrrat”, “Autoportret” etj.
Vlerёsime pёr pikturёn e Ninetёs kan shkruar nё disa gazeta lokale dhe kombёtare si: Hapsira (25 Qeshor 2002), Hapsira mbarёshqiptare (25 Qeshor 2002), Drita (26 Maj 2002), Albania (6 Qeshor 2002), Shkodra (15 Maj 2002), Albania (31 Maj 2002), Ilirikum (Maj 2002).
Nineta ёshtё anёtare e shoqatёs sё Piktorёve dhe Skulptorёve shqiptarё ”Lindart” me qendёr nё Tiranё, anёtare e shoqatёs sё piktorёve “Gratё e penelit”, anёtare e shoqatёs “Ilirikum”. Nineta ёshte njё nga piktoret e shquara tё qytetit te Shkodrёs, njё piktore e pejsazhit qё me penelin e saj i tha nuancat, romantikёn, ngjyrat mё koloristike natyrёs sё kёtij qyteti. Tashmё Nineta e ka krijuar individualitetin e saj sepse ka 40 vjet qё pikturon

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11235
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi