» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Fri 17 Feb 2017, 10:34 nga Dardania

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154063 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3376)
 
Adisa (3282)
 


Viktor Karpaēi

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Viktor Karpaēi

Mesazh nga Dardania prej Mon 20 Apr 2015, 17:38


Vittore Carpaccio (1465-1525/1526) ėshtė piktor i njohur shqiptar i Rilindja italiane i lindur mė 1455 nė Kapodistria afėr Venedikut nga prindėr shqiptarė, tė vendosur mė parė nga Korēa nė Rumani dhe pastaj nė Venecia tė Italisė. Mendohet se fjala Karpaēi rrjedh nga termi - shkėmb ose nė dialektin e Jugut shqiptar si artizan i dorės sė dytė, mballomaxhi. Pėrfaqėsues i denjė i arteve pamore pėr Shkollėn e Shqiptarėve nė Venedik - Scuola degli Albanesi , Viktor Karpaēi pėrmendet fillimisht si shqiptar nė veprėn e studjuesit Ramadan Sokoli - 16 Shekuj. Viktori ndėrroi jetė nė Venedik ku dhe ndodhet vendbanimi i fundit i artistit. Karpaēi njihet edhe si piktori i parė Korēar i kulmuar nė Perėndim. Piktor po ashtu i njohur i shekullit tė 16-tė, nė Venedik, ishte dhe i biri i Viktorit, Benedikt Karpaēi, i cili la disa piktura tė vitit 1528, nė Katedralen e Triestes dhe bashkinė e Kapodistrias.
Formimi profesional

Viktori u rrit nė Venedik ku mėsoi edhe mjeshtėrinė e pikturės; fillimisht nga miku i tij Xhorxh Vasari e mė pas e perfeksionoi pranė mjeshtrit tė njohur tė pikturės italiane Xhentile Belini. Nė vitet 60 tė shek tė 15 - tė Belini pati skicuar direkt heroin tonė kombėtar Skėnderbeun, kur ky vizitoi Romėn. Kėtė portret tė tijin e zbuloi si premierė Faik Konica nė Galleria degli Uffizi tė Firences.
Motivi i Skėnderbeut shpėrfaqet tek tabloja e "Shėn Gjergjit vret Dragoin" si dhe motivi i mallit pėr atdhe haset nė pikturen "Nisja", ku paraqitet nisja e burrave arbėr nga bregdeti pėr nė eksod. Duket sikur piktori u kujton shqiptarėve tė mėrguar sesi janė larguar nga atdhe dhe erdhėn nė Itali.
Nga piktura te punuara nė kishat e Shėn Ursulės, piktori shqiptar fitoi famė nė Venedik e pėrtej kufijve. Paralel pikturoi edhe tablonė "Ēlirimi i njė tė xhindosuri".
Veprat Artistike
1490 - 1495 - Puna e parė deri sot nga penelat e Karpaēit ėshtė cikli i legjendės sė Shėn Ursulės, tė cilėn e pėrfundoi kur ishte nė moshėn 40 vjeēare.
1478 - Njė kėrkesė nga vete Sulltan Mehmeti i II - Fatihu e ftoi Viktor Karpaēin nė Stamboll bashkė me dy prej piktorėve tė njohur venedikas; ku kryen punime artistike nė kryeqytetin turk, por kėto punime ende nuk njihen nga publiku dhe studjuesit e artit.
1480 - Viktor Karpaēi pas kthimit nga Stambolli ngarkohet tė pikturojė Pallatin Dukal Venedikas dhe njėkohėsisht edhe zografis afresket e kishės sė Shėn Jeronimit (shenjtor ilir).
1505 - Angazhohet nga shoqata e shqiptarėve tė Venedikut tė pikturojė pjesė tė Scuola degli Albanezi, ku realizon gjashtė tablo me permasa tė mėdha dhe njėra paraqet betejėn e pasuksesshme tė turqve pėr marrjen e Shkodrės.
1505 - Sė bashku me Belinin punoi nė sallėn e Kėshillit tė Madh nė Pallatin Dukal.
1507 - Punoi tabllonė "Adhurimi i nėnės"

Lajmėrimi i Shėn Marisė
1508 - Realizoi tabllonė "Vdekja e Maries"
1510 - Pikturoi nė tempullin e madh "Paraqitja e tempullit". Po atė vit, ka punuar edhe piktori tjetėr i njohur shqiptar nė Venedik, Mark Bazaiti.
1511 - Pikturoi "Pamje nga Jerusalemi" dhe "Pesė tregime rreth Shėn Stefanit".
1514 - Pikturoi Shėn Sebastianin dhe Shėn Pjetrin (tė cilat tani ndodhen n galerinė artistike nė Zagreb ).
1515 - Pikturoi "Manastirin e Araratit" dhe afreskat e katedrales sė qytetit tė tij tė lindjes, Kapodistrias.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10130
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi