» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

16 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 16 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Nevruzi (Roman Historik)

Shko poshtė

Nevruzi (Roman Historik)

Mesazh nga Dardania prej Mon 20 Apr 2015, 17:12

Nevruzi Gjinia: Roman historik. Autori: Mehdi Frashėri. Shtėpia botuese: "Plejad". Viti i botimit 2012. Faqet e librit 184. ISBN 978-99956-57-83-3

Fragment nga libri


Ajasi kur arriti nė luftė mori kumandėn, si oficer q'ishte; i vuri nė radhė, grekėrit kishin bėrė kėngė:


"Ra nė vėsė zbuti dhen

Shkeli kryqi Muhamenė

Grat e turqet pėr ne mbenė

Tė na siellinė kafenė."


Ca grekomanė tradhėtorė, qė mohonin gjakun e tyre, gjuhėn e tyre, besėn shqiptare dhe zakonet fisnike, kto kėngė i pėrkthenin nė shqip kundra atdhetarėve tė tyre.


"Spiroja kėndon kėtė kėngė:

More grek o maskara,

Ē'tė lipset lufta me na,

Na jemi djemt' e Arbėrisė

Ju ini bijt' e Rospisė,

Kryq' e hėnė bėjnė be,

Se na s'kemi din' e fe,

Kemi fen' e Perėndisė

Dhe dėshirėn e lirisė,

Shėnjė kemi Arbėrinė

Dhe si fe vėllazėrinė

Pushk e jatagan nė dorė

Dhe fitore nė kurorė,

Gjithė vdesim me hiri

Se s'pranojmė skllavėri,

Ju tė liq e tradhėtorė

S'na gėnjeni mor tė gjorė

Me Ungjill e me Kuran

Nuk na ndani dot veēan.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11241
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi