» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Fri 17 Feb 2017, 10:34 nga Dardania

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154063 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3376)
 
Adisa (3282)
 


Sulejman Dibra

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Sulejman Dibra

Mesazh nga Dardania prej Sun 19 Apr 2015, 23:51

Sulejman Dibra aktor shqiptar.
Sulejman Dibra ka lindur mė 9 Shtator tė vitit 1943 nė qytetin e Shkodrės. Pas mbarimit tė studimeve tė lartė nė Shkollėn e Lartė pėr Aktor “Aleksandėr Mojsiu” nė Tiranė, nė vitin 1966 rikthehet nė qytetin e Shkodrės pėr tė punuar si aktor profesionist nė Teatrin “Migjeni” tė kėtij qyteti. Nė vitin 1969 do tė transferohet nė Teatrin Popullor (sot Teatri Kombėtar) nė Tiranė. Me kėtė teatėr ka interpretuar nė shumė pjesė si “Arturo Ui” e Bertold Brehtit, “Toka jonė” e Kolė Jakovės, “Prefekti” e Besim Lėvonjės etj. Nė kinematografi ka interpretuar nė 13 role. Roli i tij i parė do tė jetė ai Partizanit tė plagosur nė filmin “Komisari i Dritės”. Mė tej do tė interpretonte nė rolin e Kiēos,agjentit 13 nė filmin “Njėsiti “Guerril” , rolin e Sotir Filipit “Kasketa” nė filmin “Operacioni “Zjarri””, rolin e Drejtorit tė shkollės nė filmin “Tinguj Lufte”, rolin e Gjeneralit turk nė filmin “Nėntori i dytė” etj. Roli i tij mė i fundit do tė jetė nė vitin 2009, roli i Myrtezait nė filmin “Ne dhe Lenini”. Ka dhėnė mėsim nė Institutin e Lartė tė Arteve (sot Akademia e Arteve) nė degėn e Aktrimit. I martuar me pianisten Anita Tartari.Kanė njė vajzė Enin,e cila duke ndjekur rrugėn e artit ėshtė sot njė pianiste e talentuar dhe e njohur nė botė. Pėr meritat e tij artistike nė vitin 2006, Sulejman Dibra ėshtė vlerėsuar me Urdhrin "Naim Frashri i Artė"
Kinematografi
2009 -- Ne dhe Lenini.................................................Myrtezai
1998 -- Kolonel Bunker................................................
1997 -- Bolero.........................................................Pronari italian i shtėpisė
1989 -- Balada e Kurbinit......................................Kadėr Herzi
1986 -- Guri i besės..................................................Prifti
1983 -- Nėntori i dytė................................................Gjenerali Turk
1981 -- Qortimet e vjeshtės........................................Xha Koli, shitėsi i gėshtenjave
1979 -- Ne vinim nga lufta..........................................Partizani
1976 -- Tinguj lufte..................................................Drejtori i shkollės
1975 -- Rrugicat qė kėrkonin diell (Film TV)......................Jovani
1973 -- Operacioni “Zjarri”.........................................Sotir Filipi,Kasketa
1969 -- Njėsiti Guerril...............................................Kiēua, Agjenti 13
1968 -- Prita..........................................................Partizani Cane, ndihmėsi i mitralierit Sulo
1966 -- Komisari i Dritės............................................Partizani i plagosur nė shtėpinė e Dodės gjatė luftės

Teatėr

04/03/1971 -- “Arturo Ui” e Bertold Brehti
04/03/1974 -- “Toka jonė” e Kolė Jakovės
18/02/1974 -- “Bashkė me agimin” e Kolė Jakovės
28/11/1973 -- “Prefekti” e Besim Lėvonjės (Artist i Merituar)
24/01/1973 -- “Sinjali i kuq” e Bashkim Kozelit

Regjisor
Teatėr
“Toka jonė” e Kolė Jakovės (as/regjisor)

Ēmime e Tituj
2006 Urdhri “Naim Frashri i Artė”

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10148
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi