» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Arta Dobroshi....

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Arta Dobroshi....

Mesazh nga Dardania prej Sun 19 Apr 2015, 13:24

Arta Dobroshi ėshtė aktore shqiptare nga Kosova.
Gjatė luftėrave tė Ballkanit, prindėrit e saj e dėrguan atė pėr disa muaj nė Albany tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, ku edhe i pėrjetoi kontaktet e para me aktrimin. Nė moshėn 17-vjeēare, Arta kthehet nė vendlindjen e saj nė Kosovė, pėr tė studiuar katėr vite me radhė aktrimin nė Akademinė e Arteve nė Prishtinė, dhe nė vijim tė luajė si aktore teatri nė pjesė klasike, sikur nė „Njė ėndėrr vere” tė Shekspiritose edhe tė veprojė nėpėr shfaqje moderne tė vendasve tė saj tė njohur. Nė mesin e tyre Ekrem Kryeziu, Ismail Kadare (Pallati i ėndrrave), koreografi Gjergj Prevazi (Tranzicioni) dhe Almir Bukvic (Aristoteli nė Bagdad).
Po gjatė kėsaj kohe, Arta luan edhe role nė filma tė shkurt. Pas disa prodhimeve tė mėdha si „Syri Magjik” i Kujtim Ēashkut apo „Trishtimi i zonjės Shnajder”, Arta ua tėrhoqi vėmendjen dy kinematografistėve belgė. Vėllezėrit Dardenne i ofruan asaj rolin kryesor nė njė film tė madh tė tyre. Filmi Heshtja e Lornės, e festoi premierėn e tij nė festivalin e 61-tė nė Kanė, ku aktorja shqiptare bashkė me argjentinasen Martina Gusman ishin favoritet kryesore pėr ēminin e aktrimit. Njė ngritje e pakrahasueshme, e cila u vlerėsua nga tė gjithė kritikėt dhe nga e pėrditshmja franceze „Le Monde” si „Margaritar i ri i Dardenne-ve“.
Filmografia


Late Bloomers (2011) .... Maya

Baby (2010) .... Sara

Kronikė provinciale (2009)

Le silence de Lorna - Heshtja e Lornės (2008) .... Lorna

Smutek panķ Snajdrové - Trishtimi i zonjės Shnajder (2008) .... Ema

Syri magjik (2005) .... Viola

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10832
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi