» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

19 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 19 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Shpirti....

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Shpirti....

Mesazh nga Dardania prej Fri 17 Apr 2015, 21:55

Fjala shqipe shpirt e ka prejardhjen nga latinishtja spiritus - frymė.

Shpirti ėshtė pjesa jolėndore e njeriut, aftėsia e tė gjykuarit dhe e tė dalluarit midis sė keqes dhe sė mirės, mendja dhe ndėrgjegjja, fryma, fuqia shtytėse pėr tė krijuar, vepruar, menduar dhe pėrfytyruar. Shpirti ėshtė zėri i brendshėm i njeriut.
Sipas fesė, shpirti shkėputet nga trupi i njeriut vetėm me vdekjen e tij trupore. Disa njerėz mendojnė se pa trupat e tyre, shpirtrat mund tė ekzistojnė ende nė tokė dhe nė vende tė tjera si parajsa ose ferri. Disa besojnė qė shpirtrat mund tė flasin me njerėzit, apo ndryshojnė gjėrat nė botė. Shumė fe e ndalojnė nė ēdo mėnyrė komunikimin me shpirtra tė tillė, por disa e pėrfshijnė kėtė si pjesė tė ushtrimit tė tyre.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10772
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi