» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Fri 17 Feb 2017, 10:34 nga Dardania

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154063 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3376)
 
Adisa (3282)
 


Morali....

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Morali....

Mesazh nga Dardania prej Fri 17 Apr 2015, 21:20

Morali (lat.: moralis veset, doket, zakonet; lat.: mos - ves) ėshtė njė rregull, parim ose normė e sjelljes e paravendosur nga njė shoqėri, bashkėsi, dhe e pranuar nga njė njeri pėr mėnyrėn e tij tė sjelljes dhe e zbatueshme nga tė gjithė njerzit e arsyeshėm; ose mėsim i vlefshėm nė mirėsjellje, etikė ose domėthenie praktike e shprehur apo e nėnkuptuar nė njė histori, fabul, ose ngjarje. Morali ka edhe kuptime tė tjera:

Ēėshtje a shqetėsim me gjykimin e veprimit dhe karakterit tė mirė apo tė keq tė njeriut: mėdyshje morale; shqyrtim moral,
Mėsim ose shfaqje e mirėsisė ose pėrpikėrisė sė karakterit dhe sjelljes: mėsim morali,
Nė pėrputhje me standartet e asaj ēka ėshtė e drejtė ose e mirė nė sjellje: virtyti, jeta morale,
Ngritja nga ndėrgjegjja ose kuptimi i sė drejtės dhe gabuarės: detyrim moral,
Pasojat e qarta shpirtėrore sesa trupore: pėrkrahje morale,
Bazimi nė mundėsi (gjasa) tė fuqishme ose bindje tė fortė, sesa nė dukshmėrinė e sė vėrtetės: siguri morale.
Thėnie
"Pėrpjekja mė e rėndėsishme njerzore ėshtė orvatja pėr moralitet nė veprimet tona. Barazpesha jonė e brendėshme dhe madje bash qėnėsia jonė mvaret nga kjo. Vetėm morali nė veprimet tona mund t“i japė bukuri dhe dinjitet jetės". Albert Ajnshtajn
"Shkėlqimi i moralit ndodh si pasojė e vesit. Ne bėhemi tė drejtė duke bėrė vepra tė drejta, tė pėrmbajtur duke bėrė vepra tė matura, trima duke bėrė vepra guximtare". Aristoteli
"Njeriu bėhet i moralshėm kur ėshtė mjeran." Marcel Proust, Nė kėrkim tė kohės sė humbur.
"Tė predikosh moral ėshtė e lehtė, ta themelosh e vėshtirė." Arthur Schopenhauer
"Mė parė vjen tė llupurit, pastaj morali." Bert Brecht
"Asgjė qė ėshtė e gabuar moralisht mund tė jetė politikisht e drejtė". William E. Gladstone
"Ata qė kultivojnė rrėmujė morale pėr pėrfitim duhet tė kuptojnė kėtė: ne do t“i pėrmendim emrat e tyre dhe do ti korisim ata siē e lypin tė koriten". Bob Dole.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10136
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi