» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


E Vėrteta....

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

E Vėrteta....

Mesazh nga Dardania prej Fri 17 Apr 2015, 21:10

E vėrteta pėrkufizohet pėrgjithsisht si pėrputhja e ēėshtjeve me faktet dhe realitetin. E vėrteta ėshtė njė besim i njeriut, qė bazohet mbi faktet empirike (e vėrejtura), fetare ose shkencore.

Ndėrsa feja beson tė njohė dhe shprehė tė vėrtetėn, filozofia shtron pyetjen nėse kjo ėshtė e mundėshme. Filozofia kėrkon tė vėrtetėn, metafizika merret me natyrėn e sė vėrtetės, arsyeja merret me mbrojtjen e saj, ndėrsa epistimologjia merret me njohjen e sė vėrtetės.

Ka shumė pohime tė ndryshme rreth ēėshtjes se ēfarė pėrbėn tė vėrtetėn, si pėrkufizohet dhe njihet ajo, ēfarė roli luan dituria e fituar dhe e zbuluar, dhe nėse e vėrteta ėshtė e kushtėzuar, pėrkatėse, qėllimore, apo tėrėsore.

Ana e kundėrt e sė vėrtetės ėshtė gėnjeshtra apo e rrema , e cila pėrcaktohet si thėnia me qėllim e tė pavėrtetės.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10838
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi