» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Poezi nga Deshmorja Jehona Raka

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Poezi nga Deshmorja Jehona Raka

Mesazh nga Dardania prej Thu 16 Apr 2015, 14:17


09/08 06:52PM
TRIUMFI

Kosovė, atdheu im,
Herėt m`i ke lidhur kėmbėt e duart me zingjir,
Armiku mė vrau malltretoi e burgosi
Por zemrės sime vetėm forcė i shtoi.

Isha fėmijė nė ēerdhe
Na e helmuan femijėrinė
Isha nėnėn qė kėrkon tė birin
Motra qė pret tė vėllain
Isha dashnore pranvere, por ata tė qet s`mė lanė.
Ėndėrroja pėr rini, jetė dhe dashuri,
Po rata mė bėnė, kėto dėshira t`i mbyll nė dry,
I mbolla nė zemėr, i lash tė pushojnė
Deri sat tė vijė edhe dita jonė.

Me vite tė tėra n`Kosovė ra errėsira
Me plumba nė gjoks varrosėm shumė trima
Nje luftė e pamposhtur po bėhet n`Kosovė
Padyshim armiku po ushtron terror
Po ushtron terror mbi popullin shqiptar,
Mundet ta mundė me gjak e llahtar,
S`trembet dot shqiptari nga gjaku e plumbi,
S`lejon qė Kosovėn ta kaplojė turpi,
Turpi e frika le tė mbetet tek ju
e Kosova trime sot ka triumfuar.

Ngritu nėnė Kosovė, ngritu dhe vallzo
Lotėt nė sy s`dua t`i shoh,
Sot me 7 shtator tė njeh e mbarė bota
E gėzofsh Republikėn tė uron nėnlokja.

Dielli i lirisė sot zemrėn ma e ngroh,
Shpirti i Kosovės lot gėzimi sot ka
E unė deshirat qe i mbylla me dry
I hapa sot tė gėzojmė liri.

Jehona Raka Kl.III.3

e Marrur nga Libri "Dėshmorėt e 9 prillit nė Rakoc dhe lagje tė Re" nga autori Musli Vėrbani

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10949
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi