» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

2 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 2 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Trėndafili i Egėr

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Trėndafili i Egėr

Mesazh nga Dardania prej Tue 14 Apr 2015, 22:20

Tėndafii i egėr ėshtė njė bimė, qė rritet nė shkurre dhe vlerat e tij nė kurimin e sėmundjeve janė tė pallogaritshme. Nė mjekėsinė popullore pjesėt qė ndihmojnė nė lehtėsimin e sėmundjeve janė frutet, qė pėrftohen pas tharjes sė luleve.
Frutet e trėndafilit tė egėr ndihmojnė mjaft nė kurimin e disa prej sėmundjeve mė tė pėrhapura. Njė ndihmesė tė madhe u kanė dhėnė tė sėmurėve me anemi. Pėr rritjen e numrit tė rruazave tė kuqe nė gjak dhe tė hemoglobinės, mjekėt kėshillojnė qė tė sėmurėt tė pijnė 2 herė nė ditė nga njė gotė me ēajin e pėrftuar nga frutet e copėtuara tė bimės. Pėr pėrgatitjen ēajit nevojiten 7 kokrra tė copėtuara mirė tė frutit, tė cilat hidhen nė njė enė me ujė dhe lihet tė zihen pėr 10 minuta. Mė pas ėmbėlsohet dhe pihet ēdo ditė para buke.
Parandalimi
Rezultate tė mira kjo bimė jep edhe nė parandalimin e sėmundjeve tė mushkėrisė tė shkaktuara nga ftohja ose pirja e tepėrt e cigares. Shpesh dėmtimet nė mushkėri shoqėrohen me shfaqjen e kollės. Mėnyra mė e mirė pėr largimin e saj ėshtė ēaji i tėndafillit. Ēaji duhet tė pihet disa herė nė ditė deri nė shėrim tė plotė, kur kolla tė mos ketė lėnė gjurmė. Ashtu si dhe shumė bimė tė tjera, trėndafili i egėr ėshtė njė qetėsues i shkėlqyer i dhimbjeve tė stomakut dhe fryrjes sė barkut gjatė ftohjes. Mjekėt popullorė kėshillojnė 2 gota ēaj nė ditė para buke dhe shqetėsimet do tė largohen shumė shpejt. Edhe pėr qetėsimin e dhimbjeve tė kokės me prejardhje nervore, ky ēaj jep efekte tė menjėhershme. Te njerėzit qė vuajnė nga depresioni, kėshillohet tė pihet ēaji i pėrftuar nga trėndafili. Pirja e ēajit ēdo ditė ndihmon nė lehtėsimin e situatės.
Trendafili lule e mire
Jo vetėm frutet e bimės, por edhe vaji qė nxirret prej gjetheve tė saj ndihmon nė kurimin e sėmundjeve. Rezultate tė shkėlqyera jep nė shqetėsimet e tėmthit dhe rrit sasinė e lėngut nė tė. Gjashtė deri nė 7 pika tė vajit hidhen nė gjysmė gote me ujė dhe pihet ēdo mėngjes. Vaji kėshillohet tė pėrdoret edhe nė qetėsimin e dhimbjeve te femrat. Shumė i rėndėsismėm ėshtė vaji i bimės nė shėrimin e plagėve kur shoqėrohen me hemoragji. Nė pėrbėrje tė vajit ekziston njė substancė qė mundėson mpiksjen e gjakut dhe ndalon hemoragjinė. Nė kėto raste lyerja e plagės 3 herė nė ditė ėshtė shumė e rėndėsishme. Trėndafili i egėr ose Rosa canina, siē quhet nė latinisht, ėshtė njė bimė qė mund tė gjendet kudo ku ka shkurre dhe ka njė pėrhapje tė gjerė nė tė gjithė vendin. Kjo bimė mund tė lulėzojė vetėm njė herė nė vit nė muajin qershor. Frutet e saj janė tė vetmet pjesė tė bimės, qė shėrbejnė pėr kurimin e sėmundjeve.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10775
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi