» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Fri 17 Feb 2017, 10:34 nga Dardania

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154063 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3376)
 
Adisa (3282)
 


Largoni kollėn me Ēajin e Gėshtenjės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Largoni kollėn me Ēajin e Gėshtenjės

Mesazh nga Dardania prej Tue 14 Apr 2015, 16:48

Gėshtenja, njė nga drurėt mė tė njohur nė Shqipėri, nuk mund tė vlerėsohet vetėm pėr frutin e mrekullueshėm e tė pasur me vitamina, por pema shquhet edhe pėr ndihmesėn, qė ajo jep nė mjekėsinė popullore. Gjethet e gėshtenjės luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė lehtėsimin e shumė sėmundjeve.
Gjethet e gėshtenjės janė tė pasura me substanca vepruese saponinė, eskulinė, fraksinė, flavoneve, taninė, tė cilat ndikojnė dukshėm nė qarkullimin e shpejtė tė gjakut.

Ēaji me gjethet

Pirja e tre gotave tė ēajit, tė pėrftuar nga farat ose lulet e gėshtenjės, ndihmojnė nė funksionimin sa mė tė mirė tė veshkave. Nė kėtė mėnyrė shmangen dhe sėmundjet e tjera, qė mund tė shfaqen nga ērregullimet, qė ndodhin nė to. Nė sajė tė vetive tė shumta, qė kanė gjethet e thara e tė grimcuara, pėrdoret si rrudhėse, shėrbejnė nė rritjen e lėngut nė stomak, duke bėrė tė mundur dhe shtimin e oreksit. Rezultate pozitive ēaji jep edhe nė kurimin e sėmundjeve reumatizmale. Janė pikėrisht sėmundjet, qė zhvillohen nė mėnyrė tė theksuar dhe qė kalojnė nė fazėn kronike e tė zgjatur. Pėrdoret nė lehtėsimin e dhimbjeve tė kyēeve dhe gjunjėve, kur vijnė si pasojė e kėtyre sėmundjeve. Gjethet e gėshtenjės nė pėrbėrje tė tyre kanė veti irrituese pėr indet dhe shkaktojnė skuqjen e tyre. Ēaji rekomandohet edhe te tė gjithė ata qė vuajnė nga majasėlli. Kjo sėmundje nė tė shumtėn e rasteve shfaqet te moshat e rritura, veēanėrisht te tė moshuarit, me zgjerim dhe pezmatim tė pjesės sė poshtme tė zorrės sė trashė. Menjėherė pas shfaqjes sė kėsaj sėmundjeje kėshillohet pija e ēajt, pasi majasėlli mund tė shkaktojė ndėrlikime tė tjera. Ēaji i pėrftuar nga gjethet e gėshtenjės ka dhėnė rezultate shumė tė mira edhe nė pezmatimet e rrugėve tė frymėmarrjes. Sėmundjet e grykės janė tė njė natyre tė menjėhershme e tė zgjatura dhe karakterizohen nga acarimi i mbulesės sė mukozės.


Bronket


Sėmundja pėrhapet gradualisht dhe mund tė kapė trakenė e bronkeve. Mund tė shoqėrohet me ngritje tė temperaturės dhe me kollė. Shpesh kolla mund tė shoqėrohet dhe me gėlbazė. Ēaji ka dhėnė rezulate pozitive nė lehtėsimin e kollės. Pėr largimin e kollės kėshillohet tė pihet ēdo ditė lėngu i gėshtenjės, i ėmbėlsuar me mjaltė. Kur kolla ėshtė e shoqėruar me sekrecione, gėshtenja ėshtė njė bimė me veprim antiseptik qė ndihmon nė largimin e saj. Ajo bėn tė mundur lėngėzimin e saj dhe i sėmuri ndihet i lehtėsuar. Kjo kurė shėrben edhe pėr tė gjithė ata qė vuajnė nga astma. Nė rastet e krizave dhe kur tė sėmurit i merret fryma, kėshillohet pirja e menjėhershme e ēajit tė gjetheve tė gėshtenjės. Njė rol tė rėndėsishėm japin gjethet edhe nė disa prej sėmundjeve tė zemrės, nė veēanti tė ēregullimit tė ritmit dhe pėr pasojė edhe tė pulsit. Ēaji ndihmon edhe nė rastet kur sėmundja shoqėrohet me fryrje tė kėmbėve dhe barkut, pėr pasojė tė dobėsimit tė muskulit tė saj. Gjatė shfaqjes sė kėtyre shenjave kėshillohet pirja e ēajit deri nė shėrim tė tė sėmurit. Rezultate tė mira janė arritur nga pėrdorimi i ēajit edhe nė ērregullime tė enėve tė gjakut, qė furnizojnė trurin. Edhe nė kėtė rast nevojitet pirja e ēajit tė kėsaj bime. Pjesėt qė pėrdoren pėr kurimin e sėmundjeve janė gjethet e thara tė gėshtenjės. Qė tė kenė rezultate pozitive gjatė pėrdorimit kėshillohet qė tharja tė bėhet nė ambiente me hije dhe tė ngrohtė. Tharja mund tė bėhet nėn ēatitė e banesave dhe nė vende me hije pėr tė patur njė veprim tė ngadaltė. Koha nė tė cilėn arrihet ėshtė 3 deri nė gjashtė ditė. Mė pas gjethet e pėrftuara rekomandohet tė ruhen nė vende tė ngrohta e pa lagėshtirė, tė mbrojtura nga drita dhe pluhuri. Duhet patur kujdes qė gjethet tė ruhen nė njė kuti. Nėse veprohet sipas kėtyre rregullave, bima mund ta ruajė aftėsinė e tyre kuruese deri nė 18 muaj nga dita e mbledhjes sė tyre.Ēaji


Pėr pėrgatitjen e ēajit nevojiten njė deri tre lugė me bimėn e grimcuar, tė cilat hidhen nė njė enė ku shtohet njė gotė me ujė tė valuar. Ena mbulohet me kapak dhe lihet nė qetėsi pėr 15 minuta. Mė pas ēaji kullohet dhe pihet i ėmbėlsuar sipas dėshirės. Ai kėshillohet tė pihet 1 deri 2 gota nė ditė. Kėshillohet tė pėrdoret nga i sėmuri brenda 48 orėve nga ēasti i pėrgatitjes, pėrndryshe, duke qenė mjedis i pėrshtatshėm pėr mikrobe, prishet. Duhet tė ruhet nė enė qelqi dhe jo metalike, sepse mund tė bashkėveprojė me metalin, duke liruar lėndė tė dėmshme dhe dėmton shėndetin. Ēaji duhet tė ruhet nė vende tė errėta dhe tė freskėta.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10136
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi