» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kurat Bimore, qė Qetėsojnė Dhimbjen e Veshit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Kurat Bimore, qė Qetėsojnė Dhimbjen e Veshit

Mesazh nga Dardania prej Tue 14 Apr 2015, 15:46

Njė mjekim shumė i mirė, qė ka dhėnė rezultate tė shkėlqyera pėr qetėsimin e dhimbjeve nė vesh, ėshtė lėngu qė pėrftohet nga druri i caracit. Pėr tė pėrftuar kėtė lėng kėshillohet druri i njomė i tij. Drurin e fusim nė zjarr dhe do tė vėrejmė se do tė lėshojė lėng nė fund tė tij. Lėngu qė del nga fundi i drurit hidhet nė njė filxhan. Kėtė lėng e pėrziejmė me njė sasi tė barabartė me lėng preshi. Nga kjo pėrzierje hidhen nė veshin e sėmurė 3 pika. Ky mjekim vazhdon 3 deri 4 ditė. Edhe fruti i mollės ėshtė shumė i mirė pėr tė lehtėsuar dhimbjet nė vesh. Njė kokėrrr molle e ėmbėl piqet nė prush dhe pasi pastrohet shtypet, derisa bėhet nė trajtė pureje dhe e shtrydhim nė njė kulluese. Lėngu qė pėrftohet, hidhet nė njė shishe dhe mbahet nė frigorifer. Gjatė dhimbjeve tė veshit hidhen 3 pika nė veshin e sėmurė.
Njė tjetėr mjekim, qė shėrben pėr tė pakėsuar dhimbjet, ėshtė edhe lėngu i rrepės dhe ēikores. Ky lėng hidhet nė veshin e sėmurė nga 2 pika. Nė rast nevoje, mjekimi mund tė vazhdojė pėr 4 ditė me nga 2 pika nė ditė. Pėr shkak tė vetive tė saj dezinfektuese edhe hudhra rekomandohet pėr shėrimin e dhimbjes sė veshit. Pėr kėtė qėllim merren 3 thelpinj hudhre dhe shtypen mirė. Mė pas hidhen nė njė tigan, ku mė parė ėshtė hedhur gjysmė filxhani me vaj ulliri. Lihen pėr 3 minuta dhe mė pas kjo masė kullohet dhe hidhet nė njė shishe tė vogėl dhe pėrdoret sa herė qė i sėmuri ndjen dhimbje. Rekomandohet qė i sėmuri tė hedhė vetėm 3 pika nga kjo masė. Gjatė pėrdorimit kjo pėrzierje duhet tė jetė e vakėt, pasi jep efekt tė menjėhershėm te i sėmuri. Nė rast nevoje, ky mjekim pėrsėritet 2 deri 3 herė. Hudhra mund tė pėrdoret edhe me tėmthin e berrit dhe prej kėtij ilaēi hidhen 2 deri 3 pika nė vesh. Njė tjetėr kurė, qė rekomandojnė mjekėt popullorė, ėshtė edhe veza. Pėrveēse njė ushqim me mjaft vitamina, veza shėrben edhe nė shėrimin e dhimbjeve veshit.
Veza e pjekur - Pas zierjes sė 4 kokrrave vezė merret vetėm e verdha, e cila skuqet mirė nė tigan deri sa tė lėshojė vaj. Kėtė vaj e hedhim pika-pika nė vesh kur kemi dhembje. Ėshtė vėrtetuar se efektet, qė ajo jep, janė tė menjėhershme. Kjo kurė mund tė pėrdoret edhe nė rastet kur nė vesh ka zhurma, pra kur dėgjimi ėshtė i zhurmshėm. Njė mėnyrė tjetėr pėr tė qetėsuar dhimbjet ėshtė edhe uthulla. Rreth 500 mlilitra uthull vihet tė zihet dhe mbi avujt e saj gjatė zierjes vendosim veshin qė dhemb. Dhimbjet e veshėve paraqiten me nxehjen skuqjen dhe irritimin pjesėve tė brendshme e tė jashtme tė veshit. I sėmuri ka dhimbje tė forta, qė shtrihen deri nė faring. Nė vesh ka zhurma dhe fėrshėllima, tė cilat shkaktohen nga gjendje reumatizmale, nga tė ftohtėt, plagė tė ndryshme, rrufa. Edhe sėmundjet tė ndryshme ēojnė nė shfaqje tė dhembjeve nė vesh. Sipas mjekėve, edhe fėmijėt nga mosha 1 deri 12 vjeē janė tė prirur pėr tė vuajtur nga dhimbjet e veshit. Pėr tė ndalur dhimbjen mjafton tė pėrdoret ēdonjėra nga kurat e mėsipėrme dhe gjithēka do tė jetė mė e lehtė.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10838
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi