» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

17 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 17 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Bima e Murrizit....

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Bima e Murrizit....

Mesazh nga Dardania prej Mon 13 Apr 2015, 01:30

 Bima e murrizit ėshtė shkurre, qė mund tė shkojė nga 2 deri 6 metra e lartė me gjemba therėse, gjethe 3 deri 5 vriguj dhe buzė tė dhėmbėzuara, pjesa e sipėrme e tyre ėshtė nė ngjyrė tė blertė dhe me shkėlqim. Lulet e bimės janė me ngjyrė tė bardhė me vastak tė vegjėl. Frutet e murrizit janė tėrreme rreth 1 centimetėr tė gjatė. Murrizi gjendet kudo nė vendin tonė, si nė vendet e ulėta ashtu edhe nė lartėsitė mbi 1600 metra.
 Commons: Maloideae – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
Periudha e lulėzimit tė murrizit fillon nga muaji maj deri nė muajin qershor. Mė pas nis formimi i frutit. Frutat pėrmbajnė 20 pėr qind farė dhe 80 pėr qind tul. Nė gjendje tė thatė ato pėrmbajnė deri 34,5 pėr qind sheqerna, nga tė cilat 30 deri 40 pėr qind glikozė dhe fruktozė, si dhe acide organike, taninė, pektinė, yndyrė, acid citrik, saponinė. Kur frutet janė tė freskėta pėrmbajnė vitaminat B dhe C. Me to mund tė pėrgatitet raki. Farat e tyre pėrmbajnė amigdalinė. Lėvorja e frutit pėrmban lėndė rregjėse, si dhe krateginė, kuarcetinė dhe trimetilaminė. Gjethet e freskėta pėrmbajnė flavenol, trimetilaminė, ramnozid, vaj esencial. Ndėrsa kur janė nė tė thata hahen nga kafshėt. Nė mjekėsi gjethet e reja, tė thara, pihen bashkė me duhanin ose zihen nė formė ēaji dhe pėrdoren pėr tė pastruar gjakun dhe kundėr arteriosklerozės. Lulet pėrmbajnė glukozidin, kuercitrinė dhe rreth 0,16 pėr qind vaj esencial. Gjatė kohės kur bima ėshtė nė lulėzim frekuentohet shpesh nga bletėt, tė cilat thithin nektarin e lules pėr prodhimin e mjaltit.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10841
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi