» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Niveli i Sheqerit nė Gjak tani do tė Matet nė Lot

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Niveli i Sheqerit nė Gjak tani do tė Matet nė Lot

Mesazh nga Dardania prej Sat 11 Apr 2015, 18:39

 Niveli i glukozės tek lotėt i pėrgjigjet nivelit tė saj nė gjak, ndėrsa ekspertėt konsiderojnė qė kjo mund tė jetė alternativė e mirė pėr shpimin e pėrditshėm nė trup dhe nxjerrjen e gjakut. 

Diabetikėt tani kanė shumė mundėsi tė kontrollojnė nivelin e sheqerit nė gjak nga dy deri dhjetė herė nė ditė me teste gjaku, por shpikja e re e ekspertėve nga Universiteti Michigan mund ta ndryshojė kėtė gjė. 

Kanė zhvilluar sensorin i cili detekton nivelin e glukozės, jo nė gjak, por nė lot. Nė hulumtim kanė pėrdorur lotėt e lepujve si zėvendėsues njerėzor, ndėrsa niveli i glukozės nė gjak ka qenė i njėjtė me nivelin e tij nė gjak. 

“Kėshtu do tė tashmė do tė matet glukoza e lotėve disa herė nė ditė dhe tė kontrollohet niveli i saj nė gjak, por pa dhimbjen e panevojshme dhe nxjerrjen e gjakut”, kanė shpjeguar hulumtuesit. Pėr kėtė janė pėrcaktuar pėr shkak tė kėrkesės tė madhe tė pacientėve qė kėrkojnė cilėndo alternativė pėrveē shpimit nė trup. Gishtat me kohė bėhen tė ndjeshėm, ndėrsa gjithmonė ėshtė i pranishėm edhe rreziku i vogėl nga infeksionet, shkruan Daily Mail.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10943
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi