» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Marja Morevna....

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Marja Morevna....

Mesazh nga Dardania prej Thu 09 Apr 2015, 19:11

Ne nje mbreteri jetonte Ivani,i cili kishte tre motra. E madhja quhej Maria,e mesmja Olga dhe e vogla Ana. Babai dhe nena i kishin vdekur por para se te vdisnin i kishin thene:
- Ai qe i kerkon motrat per grua i pari,jepja dhe mos u mendo gjate!
Dhe keshtu pasi kalon nje vit,vjen ne shtepi nje skifter,dhe pasi perplaset ne toke,shnderrohet ne nje djale te bukur dhe i kerkon Ivanit motren e madhe Marian. Dhe ai i thote:
- Nese motra eshte dakort,ta marresh e te trashegoheni.
Maria jep pelqimin e saj dhe keshtu martohet me skifterin. 
Pasi kalon nje vit,ne shtepine e tyre vjen nje shqiponje dhe shnderrohet ne nje djale te pashem,i cili kerkon per grua motren e mesme Olgen. Ajo e jep pelqimin e saj dhe Olga martohet me shqiponjen. 
Pasi kalon nje vit tjeter,ne shtepine e tyre vjen nje korb dhe pasi perplaset ne toke,behet nje djale i bukur,shume me i bukur se dy te paret. Ai kerkon per grua motren e vogel Anen,e cila pranon dhe martohet me korbin.
Kalon nje vit dhe Ivani merzitet vetem,e merr malli dhe niset per te takuar motrat. 
Rruges shikon nje ushtri te madhe e cila eshte mposhtrur,dhe dikush qe eshte gjalle i thote se ate ushtri e ka mundur Marja Morevna. Ivani ecen nja dy-tre dite dhe me ne fund takon te bijen e bukur te mbretit Marja Morevna. Ai qendron per tre dite atje dhe do te niset perseri per rruge,por gjate ketyre diteve ai i kishte pelqyer Marjas dhe keshtu u martuan bashke.
Por nje dite Marja u merzit duke qendruar ne shtepi dhe u be gati te nisej per lufte. Mbreterine ia la ne dore Ivanit dhe i tha se mund te shkonte te shikonte ku te donte,por vetem ne qilar te mos hynte.
Keshtu Marja u perqafua me burrin e saj dhe u nis per te luftuar. Por Ivani nuk duroi dot dhe zbriti poshte ne qilar. Kur zbriti poshte pa Kashejin e Pavdekshem,por ai nuk e dinte qe ishte Kasheji. E kishin lidhur me dymbedhjete zinxhira te trashe dhe e mbanin aty ne erresire.
Ai i tha Ivanit se ksihte vite qe rrinte aty poshte dhe i kerkoi t’i jepte pak uje. Djali i sjellshem i dha uje dhe ai kerkoi perseri. Pasi piu nja tre here uje,Kasheji mori perseri fuqite e tij dhe i keputi te dymbedhjete zinxhiret. Para se te ikte i tha Ivanit se nuk kishte per ta pare me me sy te bukuren e tij Marja Morevnen.
Fluturoi qe aty,e kapi rruges Marja Morevnen,e rrembeu dhe e coi ne pallatin e tij.
Ivani nuk kishte cfare te bente por mori zemer dhe u nis per ta kerkuar. Pasi eci disa dite,pa nje pallat te bukur dhe mbi nje lis ishte nje skifter. Dhendrri sapo e pa,i thirri dhe gruas edhe e mirepriten Ivanin. Qendroi aty tre dite sa u clodh mire,pastaj i tregoi historine dhe u nis per te kerkuar gruan e tij. Por skifteri i tha:
- Na ler lugen tende te argjendte qe ta dime a do te jesh mire apo jo.
Ivani i la lugen dhe u nis. Pasi eci disa dite,takoi shqiponjen dhe motren e mesme. Qendroi per tre dite te tjera,i tregoi historine dhe u nis perseri. Por shqiponja i tha:
- Na ler pirunin tend te argjndte qe ta dime si do jesh me shendet.
Ai i le pirunin dhe niset. Pas disa ditesh takon korbin dhe motren e vogel. Aty clodhet dhe i tregon historine. Para se te niset,korbi i thote:
- Na ler kutine tende te argjendte qe ta dime si do jesh.
Ivani i le kutine dhe largohet. Pasi ecen disa dite gjen pallatin e Kashejit te Pavdekshem dhe aty takon gruan e tij Marja Morevnen. Dhe ajo i tha:
- Ta thashe qe te mos hyje ne ate vend por nuk me degjove.
- Eja te ikim tani,mos ta kujtojme me te kaluaren, - i thote Ivani.
Dhe keshtu nisen per te ikur dhe ecin rreth dy dite,por Kasheji e kupton dhe i ndjek me kalin e tij te shpejte edhe per pak minuta i kap. Kur i arrin i thote Ivanit:
- Kete here po ta fal sepse me dhe uje,por heren tjeter nuk do te bej copa-copa.
Rremben Marja Morevnen dhe kthehet perseri ne pallat. 
Ivani fillon te qaje sepse nuk mund te bej dot asgje kunder Kashejit. Por pastaj vendos te kthehet perseri ne pallat. Merr Marjan per dore dhe niset perseri per t’u larguar. 
Kasheji i arrin perseri,e ben copa-copa,e fut ne nje fuci druri,te cilen e mberthen me hekura dhe e hedh ne det. Merr Marjan dhe kthehet perseri ne pallat.
nderkohe,sendet e argjendta qe i kishte lene kuneterve,e humben ngjyren dhe u nxine. Ata e kuptuan cfare kishte ndodhur dhe shkuan menjehere ne det. Skifteri kapi fucine dhe e nxori nga deti,shqiponja mori uje te gjalle kurse korbi uje te vdekur. E cane fucine dhe nxorren Ivanin. I hodhen uje te vdekur dhe trupi i tij u bashkua perseri sic ishte,pastaj i hodhen uje te gjalle dhe ai u rikthye perseri ne jete. 
Pastaj shkoi perseri te Marja dhe i tha qe te pyeste Kashejin se ku e kishte gjetur nje kale aq shume te shpejte. Ajo e peyet ne darke dhe ai i tregon se e ishte marre ne nje vend te larget tek nje shtrige,e cila kishte shume kuaj te tille.
Ivani u nis per atje por rruga ishte shume e veshtire. Arriti ne vendin ku jetonte shtriga dhe ajo i tha se nese donte te merrte nje kale te tille,duhet te ruante te gjithe kuajt per tre dite dhe te mos humbte asnje,perndryshe do ia priste koken.
Ajo ishte nje pune shume e veshtire por me ndihmen e skifterit,shqiponjes dhe korbit,ai ia doli mbane dhe ne fund zgjodhi te merrte nje mez te vogel.
Ai e ushqeu mire dhe mezi u be nje kal i fuqishem dhe shume i shpejte.
Shkoi mori Marjan dhe u larguan nga pallati. Kasheji i ndiqte nga pas por kete here ishte
shume e veshtire t’i kapte. Por ne fund i arriti dhe me nje te goditur e hedh Ivanin ne toke. Pastaj zbret edhe vete nga kali,por sa i afrohet per ta bere perseri copa-copa,kali i Ivanit i gjuan me te dyja kembet dhe ia plas koken Kashejit. Pastaj ata ndezin nje zjarr te madh dhe ia djegin trupin qe te mos ngjallet perseri.
Dhe keshtu Ivani kthehet me Marja Morevnen ne pallat dhe jetojne te lumtur.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10838
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi