» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

18 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 18 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mė 1908, shqiptarėt ishin shumicė nė Shkup, nė Prizren nuk kishte asnjė turk

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Mė 1908, shqiptarėt ishin shumicė nė Shkup, nė Prizren nuk kishte asnjė turk

Mesazh nga Naki prej Thu 09 Apr 2015, 15:01

Prishtinė, 8 prill 2015 – Nė Shkup, sipas statistikave tė vitit 1908-1909, shumica e popullatės ka qenė shqiptare. Kjo statistikė qė shihni nė dokumentin mė poshtė, mendohet se ėshtė e realizuar nga pushteti i kohės, pra nga Perandoria Osmane.
Sipas saj, nė Shkup, para njė shekulli, kanė jetuar 50.258 shqiptarė, 9264 serbė dhe 29.080 bullgarė (asnjė maqedonas, siē quhen sot), transmeton Telegrafi.
Tetova ka pasur 52.076 banorė shqiptarė, ndėrsa Gostivari 23.197 shqiptarė. Po ashtu, edhe nė kėto tė dhėna pėrdoret termi bullgarė pėr banorėt sllavė.
Tuzi ka qenė qytet I banuar 100 pėr qind me shqiptarė. Po kėshtu edhe Kaēaniku. Prishtina kishte 60.968 shqiptarė e 11.093 serbė. Peja kishte 50.440 shqiptarė dhe 13.303 serbė.
Prizreni kishte 64.569 shqiptarė, 17.219 serbė e asnjė turk. Ndėrsa, Gjakova kishte 70.963 shqiptarė dhe 687 serbė.
Nė tabelė mund ka edhe tė dhėna pėr qytetet tjera tė Vilajetit tė Kosovės, pėrfshirė numrin e banorėve sipas kombėsisė dhe pėrqindjen. Nė tė gjitha qytetet, shqiptarėt pėrbėnin shumicėn.
B.S.
Burimi i shkrimit/illyriapress/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18550
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi