» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

17 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 17 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sekretet pėr tė ruajtur sytė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Sekretet pėr tė ruajtur sytė

Mesazh nga Dardania prej Thu 26 Mar 2015, 21:08

Nė lashtėsi njerėzit lexonin pa problem edhe nė moshė tė thyer, sepse nuk e njihnin skllavėrinė e kompjuterit. Por nėse ndiqni kėto rregulla, mund tė lexoni si ata.

Mos i ulni asnjėherė sytė shumė pranė kur lexoni dhe shkruani. Ruani pjerrėsinė e tastierės. Pėr tė pasur njė qėndrim tė mirė, krijoni pjerrėsinė nė lexim ose shkrim, tė ngjashme me bankat e shkollės. Pjerrėsia duhet tė jetė 20 gradė. Sfondi pėrtej ekranit tė mos jetė asnjėherė krejt i errėt. Tė mos ketė reflekse nė ekran kontrasti dhe drita e ekranit tė rregullohen nė vlera mesatare. Ekrani duhet tė jetė rreth 50-60 cm larg syve. Mundėsisht tė pėrdoret filtėr pėr ekranin kundėr reflekseve. Tė shpluhurohet shpesh ekrani.
Gjatė punės para kompjuterit ėshtė mirė qė disa herė nė orė tė shkėputet shikimi nga ekrani pėr rreth njė minutė. Tė rrotullohen sytė nė ambientin pėrreth ose tė paktėn ēdo njė orė tė bėhet njė pushim prej 15 minutash. Kėmbėt nė tokė Zgjidhni njė karrige qė t’ju lejojė tė mbėshtesni mirė kėmbėt nė tokė qė ta shpėrndani peshėn kudo. Dritė natyrale sa mė shumė. Punoni vetėm gjatė ditės dhe me dritėn e diellit qė sjell gėzim dhe energji. Ėshtė mė e mirė llamba e zakonshme sesa ajo me neon. Nėse punoni nė dritė artificiale, pėrdorni vetėm llambat, sepse neoni skuq sytė dhe shkakton dhimbje koke.
Drita tė vijė nga ana e majtė Por nėse jeni mėngjarashė, duhet tė vijė nga e djathta. Shmangni fotokopjet. Pėrpiquni tė lexoni libra tė shtypur me germa tė mėdha. Vėshtroni peizazhin Vėreni tryezėn pranė dritares pėr tė hedhur vėshtrimin larg herė pas here. Mė mirė nėse ėshtė nė natyrė.
Shpėrqendrohuni, largojeni vėshtrimin vazhdimisht nga libri apo ekrani i kompjuterit. Shikohuni nė pasqyrė. Nėse keni pranė jo dritaren por njė mur, atėherė vini njė pasqyrė ku tė shiheni herė pas here. Ata qė punojnė nė kompjuter kanė nevojė pėr vitaminė A. Duke shikuar nė ekranin e kompjuterit, sytė gjithmonė reagojnė nė pikat e ndritshme dhe tė errėta qė paraqiten nė ekran. Sytė harxhojnė shumė pigment fotosenzitiv, qė ėshtė i nevojshėm pėr tė parė.
Ndėrsa pėr tė ėshtė e nevojshme vitamina A. Kur punojmė nė kompjuter sytė vazhdimisht reagojnė ndaj pikave tė ndritshme dhe tė errėta qė shfaqen nė ekran, dhe nėse kėto janė sinjale tė fuqishme vizuale, sytė harxhojnė mė shumė rodopsinė (pigment fotosenzitiv i nevojshėm pėr shikimin). Vitamina A luan rol tė rėndėsishėm nė prodhimin e rodopsinės. Njerėzit tė cilėt duhet ta zvogėlojnė marrjen e yndyrave dhe kolesterolit, mund tė hanė ushqim nė tė cilin ka mė shumė beta-karotene, tė cilat me ndihmėn e dritės sė diellit shndėrrohet nė vitaminė A. Beta-karotenet janė tė pranishme nė shumicėn e perimeve, pastaj nė pemėt siē janė kumbullat e thata, pjepri, pjeshka, shalqiri dhe mangoja.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2129
Kyējet nė forum : 10841
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi